BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A főváros erősen veszteséges, de a rezsitámogatásból nem enged

Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes szerint nagy lyukak vannak a főváros költségvetésében. Főként az segítene, ha a kormány utalna 14 milliárd forintot a BKV megnövekedett energiaköltségeire, valamint mikor érkezik meg a 12 milliárdos közösségi közlekedési normatíva. Addig viszont spórolnak a díszkivilágításon, de nem állnak el a szerdán bejelentett rezsitámogatástó.

2022. augusztus 25. csütörtök, 19:31

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Költségvetési nehézségektől szenved a Fővárosi Önkormányzat, drasztikusan megemelkedett a kamatkiadás a hitelek esetében, és a tervezettnél hétmilliárd forinttal lesz több. A másik nagy tétel a közvilágítás, valamint a tömegközlekedés energetikai költségeinek emelkedése: előbbi a tervezetthez képest 5 milliárd, a másik számla viszont 12 milliárdos.

A rezsicsökkentés kivezetése miatt – az önkormányzatoknak ez már nem érhető el – a közintézmények energiaköltségei is megugrottak, legalább 1 milliárd forinttal több kiadást jelentve – derül ki az Index összefoglalójából Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes beszámolójáról.

A bevételi oldalon várhatóan az iparűzési adóból érkező összeg teljesíthet felül. Létrehoznak egy energia- és gazdasági válság elleni alapot, amely a túlfizetésekkel töltődik, ebből, ameddig tudják, finanszírozzák a megnövekedett kiadásokat, de

A technikai csődtől három dolog mentheti meg a Fővárosi Önkormányzatot:

  1. a kormánynak jóvá kell hagynia a 34 milliárd forint beruházási hitelkérelmet (aminek egy részét előfinanszírozzák),
  2. az energiaköltséggel összefüggő támogatásokat várnak a kormánytól a közösségi közlekedés támogatására, ez 14 milliárd forint
  3. valamint várják az éves 12 milliárd forintos közösségi közlekedési normatívától.

Viszont ezzel együtt sem enged a Karácsony Gergely főpolgármester által bejelentett időseknek és rászorulóknak kihirdetett rezsitámogatásból az önkormányzat. Kiss Ambrus szerint ez társadalmi kötelességük a rezsicsökkentés részleges kivezetése után.

Viszont spórolnak is: rövidebb ideig lesz díszkivilágítás a városban.

A víziközmű-vagyonnal kapcsolatos állami átvételi ajánlatról Kiss Ambrus hangsúlyozta: jelenleg az a hitük, hogy ők ezt jobban tudják csinálni, a nyári, például solymári vízhiányos tapasztalatok is

Szabó Dániel
Szabó Dániel

Ez is érdekelhet