BUX 139081.83 1,06 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Engedély nélkül repült Debrecenből egy kisgép, befogták az amerikai vadászgépek

Egy Magyarországról engedély nélkül felszállt, azonosítatlan kisrepülőgép haladt át szerda este Románia légterének nyugati részén, elfogására az amerikai légierő két vadászgépét riasztották - közölte az MTI romániai tudósítója szerint a román védelmi minisztérium. A gép átjutott Bulgáriába. A magyar minisztérium később azt közölte, a magyar Gripenek egy litván jelzésű kisgépet kísértek.

2022. június 8. szerda, 22:25

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az alacsonyan repülő, Beechcraft típusú, kétmotoros gép Debrecen térségében szállt fel engedély nélkül, kelet-európai idő szerint 17.30-kor, nyolc perccel később pedig a magyar Gripenek elfogták, de a kisgép sem rádióhívásokra, sem a vizuális jelekre nem reagált.

A kikapcsolt válasz-jeladóval (transzponderrel) repülő, azonosítatlan gép 17.49-kor Nagyvárad térségében lépett be a román légtérbe, 17.58-kor pedig az amerikai légierő két, a román légtérben járőrszolgálatot teljesítő F-16-os vadászgépe szegődött nyomába.

A román védelmi minisztérium (MAPN) közlése szerint a kisrepülő nem tanúsított veszélyes vagy ellenséges magatartást, de továbbra sem válaszolt az elfogására küldött harci repülők nemzetközileg használt rádió- és vizuális jelzéseire. A gép Karánsebes-Szörvényvár felé folytatta útját, 19 óra körül két percig a szerb légteret is érintette, majd átrepült Bulgáriába. Időközben a két amerikai vadászgép visszatért a fetesti-i légitámaszpontra, a célpont követését pedig két román F-16-os vette át.

A MAPN közlése szerint a bolgár hatóságok szerda este azon a területen kezdtek földi vizsgálatot, ahol utoljára észlelték a radarok az azonosítatlan repülőt - írta az MTI.

Egy litván gép miatt riasztották a magyar Gripeneket
Szerdán a délutáni órákban a NATO Egyesített Légi Hadműveleti Központja – egy litván felségjelzésű, Szlovákiából Románia felé tartó kisrepülő miatt - elrendelte a légvédelmi készültséget ellátó magyar vadászgépek felszállását - írja a Honvédelmi Minisztérium szerda esti közleményében. A kisgép Hajdúszoboszló térségében - üzemanyag töltési céllal – leszállt, azonban nem sokkal később újra felszállt. A készültségi géppár egészen addig kísérte a kisrepülőt, amíg Románia légterében a NATO által riasztott amerikai vadászgép a feladatot át nem vette. A Gripenek ezt követően visszatértek a kecskeméti bázisra.
Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet