BUX 139078.09 1,06 %
OTP 44630 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hatalmas tolongás lesz a személyik és a jogsik cseréjénél

Óriási tolongás várható a lejáró személyi igazolványok és jogosítványok cseréje körül, ugyanis a járvány miatt meghosszabbított papírok is lejárnak, amelyek felfrissítése hozzáadódik a normál határidővel lejárókéhoz.

2022. április 19. kedd, 13:20

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A koronavírus 2020. februári hazai megjelenése óta – a 2020. június közepe és november eleje közötti hónapokat leszámítva – folyamatosan járványügyi veszélyhelyzet van érvényben Magyarországon, aminek az is része volt, hogy a lejáró okmányok érvényességét meghosszabbították a járványügyi intézkedések végét követő 120 nappal. Ez pedig jelenleg június 1-jéig van érvényben.

Változás azonban, hogy a személyazonosító okmányok, így a személyi mellett a vezetői engedély és az útlevél érvényessége 2022. június 30. után nem hosszabbodik meg, ha azok május 31-ig lejártak - írja a G7. A következő hónapokban 350 ezer embernek kell lecserélnie a személyazonosító okmányait, amire nem készültek fel a kormányablakok.

A hírportál sajtómunkásainak számításai szerint 350 ezer személyi igazolvány és 280 ezer vezetői engedély cseréje maradhatott el a koronavírus megjelenése után bevezetett rendkívüli intézkedések óta, így 630 ezer okmányt kellene cserélni. Hasonló eredményt mutat, ha az ügyfélkapuval rendelkező állampolgároknak kiküldött értesítéseket vesszük alapul. A Belügyminisztérium adatai szerint 2020. és 2021. első félévei között 473 ezerrel nőtt a kiküldött automata értesítések száma.

Ez annyira sok igénylés, hogy legalább másfélszer annyi okmányt kellene kiállítani ebben a félévben, mint az elmúlt években. Mivel egy ember egyszerre cserélheti a vezetői engedélyét és személyi igazolványát is, a probléma nem 630 ezer embert, hanem 350-400 ezret érinthet.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet