BUX 138983.52 0,99 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tovább nőtt az államháztartás hiánya

Nem zárt többlettel áprilisban sem az államháztartás: a deficit 73,1 milliárd forinttal nőtt, így az a hónap végén elérte a 609,8 milliárd forintot, ami az éves terv 70 százaléka – közölte az NGM.

2015. május 7. csütörtök, 16:42

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az államháztartás hiánya április végére elérte a 609,8 milliárd forintot, ami az egész évre tervezett 877,4 milliárd forint 69,5 százaléka - olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium gyorsjelentésben. Ezen belül a központi költségvetés 643,6 milliárd forintos deficittel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 23,6 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 10,2 milliárd forintos szufficittel zártak.

Az elmúlt években áprilisban szélsőséges értékek között szokott szóródni az egyenleg; az adóbefizetési csúcsok miatt, ebben a hónapban nullszaldó is keletkezhet, ezzel szemben a hiány most 73,1 milliárddal nőtt - igaz, ez jóval kedvezőbb a tavalyi 250 milliárdos mínusznál.

Az NGM értékelése szerint a egyenleg kedvező alakulásában egyrészt a gazdaság dinamikus növekedésének köszönhetően befolyó több adóbevétel és illetékbefizetés, másrészt a kedvezőbb kamategyenleg játszott szerepet. A nagyobb bevételek a magasabb bérkiáramlás miatti befizetés-növekedéseknek, valamint az adófizetési morál javítását célzó intézkedések sikerének (pl. az online pénztárgépek üzembe helyezése) tudhatók be.

A meglepetés azért marad el, mert a május eleji munkaszüneti napok miatt már április végén elutalta az államkincstár  a májusi családi és más szociális támogatásokat. Mindezek mellett a Magyar Államkincstár egyes központi költségvetési szerveknek - kérésükre - szintén korábban átutalta a hó eleji bérek kifizetéséhez szükséges összeget, mely értelemszerűen megnövelte az áprilisi kiadásokat, ugyanakkor a májusit csökkenti - hívta fel a figyelmet az NGM.

A kormány újfent leszögezte, hogy az uniós módszertan szerinti hiánycél erre az évre továbbra is a GDP 2,4 százaléka. Ezt megerősíti az idei költségvetési törvény módosítása, amely változatlanul ezzel a mutatóval számol.

Az államháztartás hiánya (milliárd forint)
január-április április év végén éves hiány százalékában
2010 -637,0 -27,1 -869,8 73,2
2011 -666,2 75,9 -1734,4 38,4
2012 -228,2 289,3 -607,5 37,6
2013 -528,6 -34,7 -1125,2 47,0
2014 -951,1 -249,9 -984,6 96,6
2015 -609,8 -73,1 -877,4 69,5
Forrás: NGM
Economx
Economx

Ez is érdekelhet