BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Teljesen átalakítaná Budapestet Tarlós - íme, a meghökkentő tervek

Unós pénzből szeretné finanszírozni a fővárosi önkormányzat a Duna-partok rendbe tételét; egy új nemzetközi hajókikötőt is kialakítanának. A vizsgált forgatókönyvekben szerepel a rakpart közúti forgalmának korlátozása. A cél az, hogy a gyalogosok nagyobb mértékben vegyék át az uralmat a Duna-parton, míg az autóforgalom visszaszoruljon – részben a dugódíj bevezetésével.

2015. április 28. kedd, 07:09

Fotó: Dömötör Csaba / Marton Szilvia
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Elvonná a főváros saját cégétől, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) Zrt.-től a budapesti Duna-part felújításával kapcsolatos munkákat, miután ezzel alig fél éve bízta meg a Tarlós István vezette fideszes közgyűlés a társaságot. A most a közgyűlés elé került határozatból az derül ki, a Városházán már úgy gondolják, a feladat olyan \"komplex városépítészeti, városfejlesztési\" feladat, amely azt indokolja, hogy azzal ne a BKK, hanem közvetlenül a Városháza foglalkozzon.

A város szempontjából akár érdektelen is lehet, hogy a BKK vagy az önkormányzat foglalkozik a Duna-partok jövőjével, ennél sokkal fontosabb, hogy a városvezetés milyen funkciókat adna a partoknak és mire lenne igénye a városlakóknak. A fejlesztéseket tervpályázatok fogják megalapozni, a tervek szerint a Parlament és a Fővám tér közötti szakaszt alakítanák át.

A javaslat szerint a cél az, hogy közvetlen kapcsolat létesüljön a Belváros és a Duna-part között, a gyalogosközlekedés mind keresztirányban, mind észak-déli irányban akadálymentes legyen. Az elképzelés szerint a Duna-parti sétány így a felső-rakparti korzó, illetve a belvárosi sétálóutcákhoz közvetlen kapcsolódhatna. Nem mellesleg a Dunai-kikötők is megújulnának - ennek részeként a belvárosi kikötőhelyekről száműzik a szállodahajókat. (A korábbi elképzelések szerint valahol Észak-Csepelen épülhetett volna egy új nemzetközi kikötő.) A nyertes pályázóval a kiírás szerint hirdetmény nélküli tárgyalásos közbeszerzési eljárás keretében szereződnének a tervek elkészítésére.

A kivitelezés újabb forgalmi dugókat fog okozni a fővárosban - így most a közgyűlési határozati tervezet felhívja a figyelmet, hogy a beruházás kivitelezését össze kell hangolni a Lánchíd tervezett felújításával, a 2-es villamosvonal rekonstrukciójával, a Széchenyi tér \"megújításával\". A tervek szerint a cél az autós forgalom csillapítása: jelenleg az autós forgalom 2x1 sávon bonyolódik, leszámítva a Lánchíd és az Erzsébet-híd között pár száz métert, ahol az északi irányú forgalom két sávot használhat. Az autók helyét épp ezen a szakaszon a gyalogosok és a kerékpárosok vennék át, vagyis sétány és kerékpárút épülhetne. Korábban megvizsgálták a rakpart lezárását, illetve egyirányúsítását is - ám ezeket a lehetőségeket a tervpályázat elveti. A leendő tervezőknek 2x1 sávval kell számolniuk - ugyanakkor a parkolóhelyek száma csökkenhet.

A Dunán is rendet tenne Tarlós

A Dunán megmaradnának a kikötők, azokat korszerűsítenék. Jelenleg a kikötők üzemeltetése - mint szinte mindenhol a világon, de az országban is - magáncégek feladata. A főváros szerint azonban ez a közérdekkel ellentétes logikájú, a befektető-üzemeltető a magánérdekeit nézi. A válasz erre nem a jogi szabályozás, hanem a kikötői szolgáltatások önkormányzati kézbe vétele lenne, s ennek letéteményese a BKK Zrt. lenne.

Az elképzelések szerint a budapesti kikötők - a páratlan panorámájú Belvárosból - a Bálna és a Petőfi híd közé kerülnének, itt épülnének új \"úszóművek\". Így a haldokló (fővárosi tulajdonú) Bálna funkciót is kaphatna, forgalma fellendülhetne. Az új kikötőkben viszont megoldanák azt a másik évtizedes problémát, hogy a budapesti folyami kikötőben nem tudnak a szállodahajók parti vizet és áramot vételezni - ami ma már az utolsó balatoni vitorláskikötőben is alapszolgáltatás.

Parti áramcsatlakozás hiányában a szállodahajók jelenleg éjjel-nappal kénytelenek dízelgenerátorokat használni az áram-előállítás miatt, ezzel folyamatos környezet és zajszennyezéssel is zavarják a Duna-part nyugalmát. (A Duna budai szakaszán emiatt tiltották meg a Lánchíd és Erzsébet-híd közötti szakaszon szállodahajók kikötését pár évvel ezelőtt.) Későbbi ütemben hasonló kikötő épülhetne a Margit-hídtól északra a Szent-István park magasságában.

Nem csak a nagy szállodahajókat, hanem a kis sétahajókat is száműznék a belvárosi partokról: az elképzelés szerint a sétahajók használhatnák ki- és beszállásra a kikötőket, de tárolni nem lehetne azokat ott. A fővárosi javaslat teljes mértékben nem tisztázza, hogy mi lenne a sorsa az étteremhajóknak, de \"az úszóműrendszer bizonyos részein magas színvonalú vendéglátó funkciók elhelyezése is tervezett. Ezek jellegéből fakadóan privát vagy félprivát (sic!) használatú intim térrészeket igényelnek.\"

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet