BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tényleg nem lesz, aki gyógyítson

Az orvostársadalom 77 százaléka szerint rossz, illetve nagyon rossz állapotban van a magyar egészségügy, s minden második orvos szerint a következő öt évben tovább romlik a helyzet - ismertette egy új felmérés adatait ma sajtótájékoztatón Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke.

2013. október 8. kedd, 14:48

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Riasztó képet vetítenek előre az elvándorlási szándékot firtató kérdésre adott válaszok. Az orvosok mintegy 17 százaléka tervez külföldi munkavállalást a következő egy-két évben, ami a 30 ezres orvoskart számításba véve újabb 5100 orvos távozását jelenti, miközben már most is számos területen veszélyezteti az ellátást az orvoshiány.

A MOK és SOTE Magatartástudományi Intézetének online felmérésére több mint öt és félezren válaszoltak, köztük 4784 orvos és 823 fogorvos. A minta a betegágy mellett dolgozó mintegy 30 ezres orvosi kart illetően reprezentatív - hangsúlyozta Éger István.

Ennél is ijesztőbb, hogy a 35 év alattiak körében ez az arány csaknem 35 százalék - tette hozzá a MOK elnöke. Éger István kifejtette, a fiatalok ma már nem főleg a jobb anyagi helyzet reményében választják a távozást, hanem azért, mert a migráció következtében elfogyott az a réteg, akiktől biztonságosan megtanulhatnák a szakmát. Ez a rezidens rendszerből kilépő szakorvosok számára komoly törést jelen, s hosszabb távon súlyosan veszélyezteti a gyógyítás minőségét - fogalmazott Éger. A külföldre vágók 18 százalékának már van is valamilyen megállapodása a kinti munkáltatóval - derül ki a felmérésből.

Éger különösen szomorúnak nevezte, hogy a válaszadók egynegyede nem választaná újra az orvosi pályát. A felmérés az orvosok súlyos túlterheletségéről tanúskodik. A fő és mellékállásokkal, valamint az ügyeletekkel együtt átlagosan 65 órát dolgoznak hetente, s minden második válaszolónak problémát jelent a hivatást a családdal összeegyeztetni. Mint megállapítják, ebben a csatában mindig a munkahely győz a család rovására, ez különösen a fekvőbeteg-ellátásban dolgozókra és női orvosokra igaz.

Számos krónikus betegségben rosszabb értékeket mutatnak mint az átlagpopuláció. Éger a daganatos betegségek előfordulását emelte ki, amelyek kiváltó okai között a stressznek jelentős a szerepe. De a magas vérnyomás betegség, a mozgás- és emésztőszervi, valamint a pszichoszomatikus megbetegedések is gyakoribbak az orvosok között. Ugyanakkor kevesebbet dohányoznak és többet sportolnak, mint az átlaglakosság.

Szepesi Anita
Szepesi Anita

Ez is érdekelhet