BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb \"titkos\" százmilliók Lázár hivatalának

Újabb 700 millió forintot kapott a Lázár János vezette Miniszterelnökség a költségvetési kiadások növelésére. \"A pontos célja \'titkos\' minősítésű nemzeti minősített adat - derült ki a Kormányszóvivői Iroda lapunknak adott válaszából.

2013. május 23. csütörtök, 19:45

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormány két hete jelentette be, hogy az idei hiánycél tartása érdekében 93 milliárd forintot zárol, sőt, csütörtökön Orbán Viktor miniszterelnök már újabb adók kivetésének lehetőségéről beszélt Brüsszelben a miniszterelnöki csúcstalálkozó után. A 93 milliárd forintos zárolásból a Miniszterelnökséget alig 880 millió forintos tétel érintette volna, de az egy hete zárolt összeget a kormány ezen héten jelentős részben visszaadta.

A költségvetés tartalékából 697,2 millió forintot kap a Lázár János által vezetett hivatal, dologi kiadásokra - amibe az iratkapocstól a szoftverig bármi beleférhet. A Napi Online megkereste a Miniszterelnökséget, hogy mire kell a 700 milliós keret, amire az alábbi lakonikus választ kaptuk a Miniszterelnökség keretében működő Kormányszóvivői Irodától: \"A költségvetési forrást a Korm. határozat dologi kiadásokra biztosítja. A pontos célja \"titkos\" minősítésű nemzeti minősített adat.\"

A válasz sajátos, mert bár a civil (nem katonai) hírszerzést Orbán Viktor miniszterelnök megbízásából Lázár János, mint miniszterelnökségi  államtitkár felügyeli, ennek ellenére az Információs Hivatal költségvetése elkülönül a kancellária kasszájától. Szóba jöhet még a Semjén Zsolt felügyelte nemzetpolitikai irány, ami a határon túli ügyekkel kapcsolatos kiadásokat takarhat - de ez már csak találgatás a pontos információ helyett.

A kormány az utóbbi hetekben visszavett a költségvetés eredetileg 100 milliárdos tartalékának költéséből: májusban alig két milliárd forintot költöttek, ennek a fele ment a fővárosi gazdagréti plébánia felújítására. A múlt héten 200 milliót szavazott meg a kormány az erdélyi középiskola oktatás támogatására, illetve 60 millió forintot egy kínai-magyar diákcsereprogram költségeire.

A költségvetési tartalékok még így is meghaladják a 72 milliárd forintot, ami a kormány számára szabadon felhasználható. Ezt egészíti ki a 400 milliárd forintos Országvédelmi Alapból még elérhető 170-180 milliárd forint, amiből elvileg fedezhetőek a hiánycél eléréshez szükséges intézkedések.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet