BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb tervvel segítenék a hazai kkv-kat - sokáig tart az egyeztetés

Közigazgatási egyeztetésen van az építőipari lánctartozások felszámolását célzó újabb intézkedéscsomag. Az NGM úgy véli, hogy mivel a probléma komplex, sok egyeztetés, idő és tanulmányok kellenek a megoldáshoz.

2012. október 3. szerda, 10:43

Fotó: Dömötör Csaba / Pelsőczy Csaba
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A nemzetgazdaság helyzetének javítása érdekében a kormány a Széll Kálmán terv végrehajtása keretében munkacsoportot hozott létre és kiemelten foglalkozik a lánctartozások visszaszorítását lehetővé tevő intézkedések kidolgozásával - derül ki Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter Tóth Csaba MSZP-s országgyűlési képviselő kérdésre adott írásos válaszából. A lánctartozások felszámolása érdekében született koncepció a tartozási lánc végén álló kis- és középvállalkozások (kkv-k) számára könnyíti meg a kintlévőségeikhez való hozzájutást.

Az intézkedések között szerepel a jogviták gyors rendezésének segítése, az üzleti élet tisztességes működését segítő kivitelezői nyilvántartás korszerűsítése, az építtetői fedezetkezelő piaci igényeknek megfelelő átalakítása, valamint az áfa rendszerében az uniós szabályozás alapján 2013-tól lehetővé váló pénzforgalmi elszámolás kialakítása, mely azokat a kkv-kat segítené, melyeknek nehézséget okoz az áfa-fizetés, mielőtt a vevő kiegyenlítette volna a számláját.

E koncepcióról előterjesztés készült, amely jelenleg a közigazgatási egyeztetés fázisában tart. Ezen kívül folyamatban van egy olyan államháztartási szabály előkészítése is, amely felelősségi viszonyt teremt az intézményi feladatellátás és a költségvetési források között - írta a miniszter.

Az NGM szerint a tervezett intézkedéseket nem lehet kapkodva, társadalmi egyeztetés, hatásvizsgálatok és tanulmányok nélkül a parlament elé vinni. A lánctartozások ugyanis évek alatt érték el a jelenlegi volumenüket és keletkezésük a teljes rendszert több ponton érinti, ezért a változtatáshoz a teljes rendszert át kell vizsgálni.

A kormányzat tehát nem lankad. Holott már Szaló Péter, a Belügyminisztérium területrendezési és építésügyi helyettes államtitkára a közelmúltban úgy fogalmazott egy építőipari vállalkozói konzultáción, hogy rendszerváltást hozhat az építőiparban az új építési törvény hatályba lépése. A jogszabályt ugyanis szeptember 24-án fogadta el a parlament, a jogszabály jelenleg a köztársasági elnök aláírására vár. Az új szabályozás szerint a kivitelezés folyamata számos ponton változik: megerősítik és pontosan definiálják a fővállalkozói és alvállalkozói szerepeket, e-építési naplót vezetnek be. Hamarosan befejeződik az elektronikus dokumentációs rendszer fejlesztése is, így nemcsak a különböző kiviteli tervek lesznek megtalálhatók elektronikus formában, hanem az energetikai tanúsítványok és az építési naplók is.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet