BUX 138863.22 0,9 %
OTP 44580 1,36 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb fontos változás történt nyugdíjügyben

Több magánnyugdíjpénztár is bevezeti a tagdíjfizetési kötelezettséget, amelynek összege 1000 és 5000 forint között mozog, A Napi Gazdaság körkérdéséből az is kiderült, hogy olyan pénztár is akad, amelyik működését tekintve egyelőre önfenntartó, a meglévő tartalékokból középtávon garantálja az életben maradást. Adományt némelyik egyáltalán nem kér, akad, amelyik 1000−4000 forintra számít. Jelenleg összesen 74 ezer tagot számlál a nyolc megmaradt pénztár.

2012. július 20. péntek, 15:13

Fotó: Dömötör Csaba / Katona Vanda
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Napi Gazdaság hétvégi számának cikke

Az Allianz-csoporthoz tartozó, jelenleg kilencezer tagot számláló Szövetség Nyugdíjpénztárnál a legalacsonyabb a működésiköltség-kiadás és az egy tagra jutó működési költség − mondta a Napi Gazdaságnak Kutiné Csurgai Ágota ügyvezető igazgató. A Stabilitás Pénztárszövetség összesítése szerint a Szövetséghez hasonlóan az AXA és az ING is nulla forint kötelező tagdíjat kér, előbbinél működési célú adományként önkéntesen befizetett évi 5000 forintra tettek javaslatot, ami nagyjából megfelel egy bankszámla éves számlavezetési díjának.

Az AXA-nál nincs se önkéntes tagdíjbefizetés, se tagdíj. A pénztár szerint a jogszabályi környezet nem ad megfelelő lehetőséget arra, hogy a pénztártagok − akár önkéntesen is − támogassák a pénztárat. Ráadásul a saját online felmérésükből az is kiderült, hogy a 10 830 tag többsége a nagyobb összegű önkéntes tagdíjat nem tudná befizetni, így a pénztár működését − egyéb működési célú bevétel híján − átmenetileg az AXA magyarországi tagvállalatai támogatják. A pénztár hosszabb távú jövőjéről várhatóan ez év szeptember végéig születik döntés.

A 13 188 tagot számláló OTP Mnyp. júniustól havi 5000 forintot kér kötelező tagdíjként (2012. május 31-ig ez az összeg 1000 forint volt). Mindössze két olyan intézet van, amely vállalta a kötelező tagdíj és az adományok közös beszedésének kockázatát, ezek együttes összege azonban a többi magánnyugdíjpénztáréhoz képest alacsonyabb.

Az önkéntes tagdíj vagy adomány befizetési hajlandóságára vonatkozó kérdést a pénztárak kerülték. A Stabilitás Pénztárszövetség honlapján tavasszal közzétett kérdőív szerint a maradók akkori eltökéltségét mutatja, hogy a válaszadók 73 százaléka pozitívan fogadta az adományfizetés javaslatát. A Szövetségnél ezzel kapcsolatban mindössze annyit mondtak, hogy a maradó tagok egyéni számlája csak a tagi önkéntes befizetéssel gyarapodik a hozamnövekményen kívül, ezért szerintük \"jelenleg ez a legelőnyösebb nyugdíjcélú megtakarítási forma, hiszen a befizetett összeg 99,1 százaléka kerül az egyéni számlára jóváírásra\".

Tóth Kata
Tóth Kata

Ez is érdekelhet