Ellentmondásos a kormány viszonya a pénzforgalomhoz. A Széll Kálmán terv új verziójában is szerepel készpénzes és bankkártyás (átutalásos) fizetések arányának alakulása alapján megállapítható, hogy Magyarország 2068-ra érné el az EU átlagot, szükségesnek mutatkozik tehát állami beavatkozás. A pénzügyi tranzakciós adóval azonban épp ellentétes folyamatok indulhatnak el, aminek újabb szabályozással (korlátozás vagy támogatás) vennék elejét.
A készpénzfizetés korlátozására alapvetően a vállalkozások közötti pénzmozgások körében van szükség a kormány szerint. Az NGM jelenleg vizsgálja a korlátozás bevezetésének lehetőségét, megfelelő felkészülési idő biztosításával és a gazdasági életet nem akadályozó összeghatár megállapításával.
A bevezetés több lépcsőben történhet
Mind az összeghatár, mind a rendelkezés hatálya alá tartozó vállalkozások méret szerinti kategóriáinak meghatározása során a fokozatosságra kell törekedni, idézi a dokumentum a külföldi, hasonló lépéseket, ahol Franciaországban, Olaszországban, Törökországban vagy Bulgáriában bizonyos összeg felett kötelező az elektronikus teljesítés, a határ általában 5-7 ezer euró.
A kiskereskedelem körében is vizsgálható a készpénzfizetés meghatározott érték feletti árucikkek forgalmára vonatkozó, több lépcsőben bevezethető korlátozása a kormány szerint. Arra a kabinet szakértői is rájöttek, hogy a direkt tiltás és korlátozás hamar külföldre tereli a vásárlókat, ezért inkább a kártyás fizetés vagy a POS-terminál telepítésének támogatásában gondolkodnának.
