<banner>"Magyarországnak nincs szüksége pénzre ahhoz, hogy az adósságállományát törlessze. Amire szüksége van az a piac jóindulatának a megteremtése annak érdekében, hogy a forintra nehezedő árfolyamnyomás, illetve a kamatnyomás enyhüljön. Ehhez kell az IMF-fel történő megállapodás" - mondta Gerhardt Ferenc, az MNB Monetáris Tanácsának tagja.</banner>
<banner>Nem egy részkérdéshez, azaz például a végtörlesztési folyamat feladásához fogja kötni a Nemzetközi Valutaalap a kormánnyal kötendő hitel-megállapodását, hanem inkább makroökonómai feltételeket szab majd - fejtette ki a monetáris tanács tagja. Véleménye szerint többek között a kormány \"gazdaságpolitikai változtatások iránti\" elkötelezettségét, és az intézményi állapotokat kérheti számon a Valutaalap. </banner>
Gerhardt bizakodását fejezte ki, hogy az IMF-fel való kapcsolatfelvétel után nem lesz probléma az államadósság piacon való finanszírozásával.
A jegybankár hangsúlyozta: amint azt a monetáris tanács múlt keddi közleményében is rögzítette: nem tartja indokoltnak a forintra nehezedő \"árfolyam, illetve kamatnyomást\", mert a magyar gazdaság fundamentumaival az nincs összhangban. (Megjegyezzük: az interjú vasárnap készült, azon a héten kedden jelent meg a monetáris tanács közleménye.) Megismételte a közlemény egyik fontos jelzését is, miszerint \"hangsúlyozottan fokozatos lehet a kamatemelés\", ha arra a piaci folyamatok okot adnak. Megfogalmazása szerint \"szerencsére a monetáris tanácsra nem hat más, mint a piaci folyamatok\", arra pedig a hitelminősítők ítélete.
<banner>Gerhardt egy európai uniós hitelminősítő létrehozását sürgette, hiszen a jelenleg működő három nagy irányadó intézet mindegyike mögött Amerika áll. A közgazdász szerint Magyarországnak nem hitelfelvételre, hanem a befektetők bizalmának visszaszerzésére van szüksége.
</banner>
