A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a kialakult helyzet gazdasági szempontból Oroszországnak sem \"tetszik\". \"Most nem ősz van, hanem nyár eleje. Érdekeltek vagyunk abban, hogy a szállítmányok beérkezzenek\" - jelentette ki.
Ugyanakkor csodálkozásának adott hangot a tilalommal kapcsolatos uniós reagálást illetően, amely szerint a tilalom \"nem felel meg a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szellemének\". \"Nem tudom, milyen szellemnek nem felel ez meg, de az uborkák, amelyektől emberek halnak meg, valóban bűzlenek\" - fogalmazott Putyin, hangsúlyozva, hogy Oroszország mindössze igyekszik tisztázni \"e járvány eredetét\".
Hozzátette: meg fogják vizsgálni, hogy megalapozott-e a behozatali tilalom, \"de Oroszország valamiféle szellem miatt nem szándékozik mérgezni az embereket\".
Oroszország csütörtökön hirdetett tilalmat az Európai Unió tagállamaiból importált zöldségekre az Escherichia coli, azaz a kóli baktérium egyik válfaja által előidézett hasmenésjárvány miatt, amelyben eddig 18 ember meghalt, és ezernél több betegedett meg, többségük Németországban, de több más európai országban is.
Az Európai Unió a teljes behozatali tilalmat aránytalan intézkedésnek minősítette, és kérte visszavonását.
Az európai zöldségexportból tavaly 34 százalék került Oroszországba, és a 21-22 milliárd dollár értékű orosz zöldségpiac negyedét fedte le.
