Az Orbán-kormány leendő minisztere a hétfőn megismételt vasárnap esti Kontraszt című műsorban kifejtette: jelenleg 24 milliárd euró a magyar lakosság devizatartozása, az éves lakossági devizahitel utáni törlesztés, plusz a kamat 1254 milliárd forint, ugyanannyi, mint az államadósság után fizetett kamat.
Ez azért van szerinte, mert a kormány és a jegybank "eltűrte, elnézte, sőt asszisztált" ahhoz, hogy a bankrendszer devizában hitelezte a lakosságot. A miniszteri szék várományosa leszögezte: nem engedhető meg, hogy az emberek tömegei az utcára kerüljenek. Úgy vélekedett, hogy 300 ezer család van közvetlen veszélyben.
Az első, segítő lépés az, amit a bankrendszer önmaga is elkezdett, amikor hitelvédő programot indított - mondta. Hozzátette, aki abban nem képes "megkapaszkodni", annak egy állami alap révén kell felkínálni a lehetőséget, hogy megfelelő feltételekkel átváltsa a devizahitelét forintra.
Ha a forinthitel már biztonságos, mert nincs árfolyamkockázata, és azt tudja fizetni a hitelfelvevő, akkor a megoldás rendben van - vélekedett. Ha a hitelfelvevő nem tudja az átváltott forinthitelt sem fizetni, akkor lehetőséget kell adni arra, hogy ez az állami alap megvásárolja a lakástulajdont és bérletté alakítsa át.
Matolcsy György szerint ebben az ügyben a bankrendszer nélkül nincs megoldás, annak részt kell vállalnia forrásokkal, szakértelemmel, technikával, és ez részben "erkölcsi kötelessége". Közölte, a bankrendszer is "benne volt ebben az egész nyolc évben, az is tolta a hitelfelvevőket a devizahitel irányába". Szerinte változtatni kell azon is, hogy a bankoknak ma egyoldalú szerződésmódosítási lehetősége van.
Családi adózás francia mintára
A tervek szerint 2011. január 1-jétől, a hároméves adóreform második lépéseként bevezetik a családi adózást. Ez a francia adórendszerre fog hasonlítani, ahol az első gyermek után is jár adókedvezmény, a második után több, de a legtöbb három után. A kedvezmény bizonyos jövedelemhatár felett már nem jár, azaz a "milliárdosok, milliomosok nem kaphatnak ugyanolyan adókedvezményt, mint közepes jövedelmű középosztálybeliek".
Bizonyos jövedelem alatt, ha két kereső van, akkor azok jövedelmét összevonva, gyakorlatilag megszűnik a személyi jövedelemadózás - fogalmazott. Mindent meg kell tenni ugyanis, hogy több gyermek szülessen a középosztálybeli családokban - szögezte le.
Matolcsy szerint Magyarországon az állam drágán, pazarlóan, rosszul működik. Olyan új rendszert építenek majd, amelynek következtében a bürokrácia csökkentésével 800 milliárd forint takarítható meg.
"A jegybanki kamatot leszorítjuk"
Matolcsy György leszögezte: a magyar vállalkozók számára piac, hitel, tőke, alacsonyabb bürokrácia és alacsonyabb adó kell. A piacról azt mondta: energiahatékony, -takarékos programokat indítnak majd a "zöld bank" segítségével. E program keretében 800 ezer - 1 millió otthont újítanak majd fel egy év alatt.
A leendő gazdasági miniszter kiemelte, hogy a hazai vállalkozásoknak tőkét kell adni. Mint mondta, Orbán Viktor megállapodott Demján Sándorral, hogy a következő időszakban a még fennmaradt 3 ezer milliárd forintnyi európai forrás felét adják oda, a mai 14 százalék helyett a hazai kis- és középvállalkozásoknak; illetve olcsóbb hiteleket nyújtanak majd azáltal, hogy a "jegybanki kamatot leszorítjuk" és egyharmaddal csökkentik a bürokráciát, három év alatt pedig egyharmaddal az adóterhelést.
Arra kérdésre, hogy nem hátrány-e, hogy nem lesz önálló Pénzügyminisztérium, azt válaszolta: a hosszú, és közép távú gazdasági érdekeknek kell alárendelni a rövid távú pénzügyi érdekeket, ami nem jelenti azt, hogy nem erősek a költségvetés érdekei.
A Nemzetgazdasági Minisztériumban e két érdek egyensúlyban lesz - mondta a leendő miniszter. A miniszternek az a feladata, hogy az érdekeket összehangolva a leggyorsabb növekedés, a leggyorsabb munkahelyteremtés egyensúlya érvényesüljön. Mint mondta, a tárcának hat plusz két államtitkára lesz.
