BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elfogadták a büdzsét

Az országgyűlés elfogadta a jövő évi költségvetést az MSZP és SZDSZ frakció többségének támogatásával. A törvény az idei 992 milliárd forintos deficit után, jövőre 1066 milliárd forintos deficittel számol, ám GDP-arányosan ez az idei 3,9 százalék után 3,8 százalékos deficitet jelent.

2009. november 30. hétfő, 18:45

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az országgyűlés 201szavazattal, 179 ellenszavazattal, tartózkodás nélkül ma este elfogadta a jövő évi költségvetést. Ilyen korán a még soha nem fogadta el parlament a következő évi költségvetést mint idén: az igyekezetet részint a válságkezelésnek szólt, illetve az áprilisban alakult kormány jelentős részben hitelességi kérdésnek tekintette, hogy az IMF-fel és az Európai Unióval egyeztetett makrogazdasági programhoz illeszkedő költségvetés elfogadására minél hamarabb sor kerüljön - hogy az ne essen áldozatul a korai választási kampánnyal.

A költségvetési törvényjavaslat a három hónapos vita során megőrizte eredeti karakterét, ami jelentős részben annak köszönhető, hogy a kisebbségi kormány még a beterjesztés előtt a részletekről az MSZP-vel - így a vita során csak néhány látványos kérdésben tért el a frakció és a kormány javaslata.

Az elfogadott törvény szerint 2010-ben az államháztartás 15694 milliárd forintos bevétellel, illetve 16754 milliárd forintos kiadási főösszeggel gazdálkodik, mindezt 1060,3 milliárd forintos hiány mellett. A beterjesztet változathoz képest a fő számok nem változtak - ami szintén arra utal, hogy részint alaposan leegyezették a büdzsét már a beterjesztetés leegyeztették, illetve a vitás kérdések fedezetére megfelelő céltartalékot képzett a kormány - még ha ez eredetileg a büdzséből nem is derült ki.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet