BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Költségvetési Tanács még nem elégedett

Bár az elmúlt évek költségvetésihez képest a végszavazáshoz közelítő 2010-es büdzséjavaslat jelentős előrelépésnek tekinthető, az még sem elégíti ki teljes mértékben az államháztartási törvény követelményeit - írja a Költségvetési Tanács közleményében.

2009. november 20. péntek, 09:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Költségvetési Tanács (KT) újfent áttekintette a végszavazáshoz közelítő 2010. évi költségvetési törvényjavaslatot, s bár az fényévekkel jobb az elmúlt évek jogi produktumainál, még mindig kevés, ugyanis nem elégíti ki az államháztartási törvény, valamint a költségvetési felelősségi törvény - eddigieknél szigorúbb elvárásokat tartalmazó - előírásait - olvasható a tanács közleményében.

A KT - az államháztartási törvény előírásainak megfelelően - továbbra is szükségesnek látja a költségvetési tételek tervezéséhez alapul szolgáló idei évi várható teljesülések nyilvánosságra hozatalát. Erre azért van szükség, hogy 2010 folyamán a költségvetési folyamatok alakulása érdemben értékelhető legyen. Az átláthatóság igénye, valamint a költségvetési szabályok betartása és működőképessége egyaránt megkívánja az államháztartási törvény mielőbbi kiegészítését az úgynevezett külső (vagyis az egyéb szaktörvények és a makrogazdasági folyamatok által meghatározott) tételek pontosított listájával.

A költségvetési fegyelem megtartásához emellett - az államháztartási törvényben szereplő előírásokkal összhangban - szükség van az úgynevezett felülről nyitott (azaz törvénymódosítás nélkül túlléphető) költségvetési kiadások körének további jelentős szűkítésére is. A KT üdvözli a költségvetési bizottság azon módosító javaslatát, melynek nyomán a numerikus szabályokra kitűzött célértékek nagyságrendileg megfelelnek az új szabályrendszer előírásainak.

Mint arról beszámoltunk a Pénzügyminisztérium beadta a derekát és elfogadta a KT azon javaslatát, mely szerint a jövő évi költségvetési törvényben rögzítik a 2011-es költségvetés belső tételeinek egyenlegét, ami a GDP 18,8 százaléka lehet. A közpénzügyi törvény megkülönbözteti a parlament által alig kontrollálható külső tételeket - mint például a nyugdíjkifizetések, vagy az államadósság kamatköltségeit - illetve a belső tételeket, amiket viszonylag szabadon használhat fel az országgyűlés - ilyen például az állami ünnepek költései, vagy az állami protokoll kiadásai.

A mostani döntés szerint a 2011-es évi költségvetésben - amit már a következő kormány terjeszt be - ezen belső tételek nem haladhatják meg a GDP 18,8 százalékát - a korábban javasolt húsz százalékkal szemben - s ezt számon is kéri a KT a következő kormányon. Ugyancsak támogatja a kormány és a költségvetési bizottság is azt a javaslatot, amely a 2012-es elsődleges egyenlegcélt is megszabná: eszerint 2012-ben GDP 1,6 százaléka rúgó elsődleges - kamatkiadások nélkül számított - többletet kell produkálni az államháztartásnak. E két mutató teljesítése biztosítja, hogy az államadósság mértéke nem növekedjen a következő években - ezért ennek betartását a Költségvetési Tanács ellenőrzi mi több ezzel ellentétes költségvetés be sem nyújthat a leendő kormány.

A Költségvetési Tanács szerint azonban ez is kevés: az átlátható és kiszámítható döntéshozatal megalapozásához továbbra is lényegesnek tartja, hogy a 2012-re vonatkozó elsődleges egyenleg-cél - a költségvetési felelősségi törvénnyel összhangban - nominális értékben (milliárd Ft-ban), ne pedig a GDP százalékában kerüljön meghatározásra. A KT bízik abban, hogy az Országgyűlés fel fogja használni a költségvetési törvény zárószavazása előtti módosítási alkalmat arra, hogy a jelzett problémákat megoldja. Ez lehetővé tenné, hogy az elfogadott törvény összhangba kerüljön a költségvetési felelősségi törvényben és az államháztartási törvényben foglalt előírásokkal - olvasható a közelményben.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet