BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jópontokat szerzett Magyarország

A vártnál nagyobb szeptemberi külkereskedelmi többlet javít Magyarország kockázati megítélésén, azonban a belső kereslet folytatódó gyengélkedését jelzi, ráadásul az elemzők szerint a külső környezet kedvező változásait tekintve a magyar gazdaság némi lemaradásban van.

2009. november 6. péntek, 11:47

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szeptemberben 485,6 millió eurós, míg az első háromnegyed évben 3,322 milliárd eurós többlettel zárt a külkereskedelmi mérleg az első becslés alapján, szemben a tavaly szeptemberi 95,1 millió eurós pozitívummal, illetve a 2008 első háromnegyed évi 171,6 millió eurós hiánnyal. A konszenzus többnyire 370 millió eurós többletet valószínűsített, ám elsősorban az exportpiacok jó gazdasági helyzete miatt a kivitel a behozatalnál már jóval lassabban hanyatlott.

A külkereskedelmi mérlegről szóló friss adat összhangban van a csütörtökön az ipari termelésről publikált számokkal; mindkettő a visszaesés lassulását jelzi - mondta el Török Zoltán, a Raiffeisen makroelemzője. A magyar gazdaság számára a harmadik negyedév összességében sokkal kedvezőbben alakult, mint az első és második negyedév, így az export és az import visszaesése is mérséklődött - tette hozzá.

Hamarabb is jöhetett volna

Török Zoltán szerint várható volt, hogy a külső környezet javulása utóbb Magyarországon is érvényesül, az elemző azonban hamarabb várta a kedvező változást. A magyar makroszámok alapján lemaradásunk nem csak a nagy nyugati exportpiacokhoz képest egyértelmű, hanem például a cseh gazdasághoz képest is - teszi hozzá. A magyar gazdaság ezzel együtt nagyjából azon a pályán mozog, amire számítani is lehetett - teszi hozzá.

Az elemző szerint minden esetre tovább folytatódhat a visszaesés enyhülése, ami persze részben a már rossz bázisadatokkal magyarázható. Várakozásai szerint a jövő év második negyedévében az export hosszú idő után ismét bővülhet, ugyanez a fordulat a GDP-esetében 2010 közepén várható.

A jelenlegi többlet meglehetősen nagynak számít, és Török Zoltán szerint hosszabb távon nem is marad ilyen magas szinten, már csak az újra induló gazdaság készletépítési igénye miatt sem. Mindemellett a belső kereslet még 2010-ben is gyenge marad, így a mérleg továbbra is pozitív maradhat - mondja az elemző.

Török Zoltán az idei évre 6 százalékos GDP-csökkenést vár, ami néhány tized százalékponttal alacsonyabb a kormány és a piac átlagos várakozásainál. A csütörtökön közzétett friss államháztartási adatokról az elemzőnek az a véleménye, hogy idén 0,1-0,2 százalékpontos hiánytúllépés lehet, míg jövőre izgalmasabb lesz a helyzet, és akár 1-2 százalékkal is a 3,8 százalékos kormányzati célszám fölé is emelkedhet a deficit.

Jócskán meghaladta 347 millió eurós várakozásainkat a szeptemberi többlet - mondta el Barta György, a CIB Bank elemzője. Örömteli, hogy az export visszaesése nagyobb mértékben lassult, mint az importé. A kivitel szempontjából biztató, hogy a külső piacokon is látszik a fény az alagút végén, a nyugat-európai feldolgozóipar újraindulása is segítheti az exportot, viszont a behozatali oldal a kereslet vérszegénysége miatt Barta szerint is tovább maradhat gyenge.

Az exportban bízhat a gazdaság

Az adatot két oldalról is meg lehet közelíteni az elemző szerint: a magyar kivitel továbbra is nagy esésben van, márpedig a gazdaság talpraállásához erősebb exportra lenne szükség; azonban a javulás csökkenti a mérleghiányt, így Magyarország külső kockázati megítélését is javítja. A kivitel fellendülése azért is nagyon fontos lenne, mert a magyar gazdaság csak ettől várhatja, hogy ismét emelkedő pályára állítja - teszi hozzá Barta György.

Az elemző szerint a friss adatot látva akár 4 milliárd eurós többlet is kialakulhat az év egészére a külkereskedelmi mérlegben, ami magasabb, mint amit korábban a CIB-nél vártak. Ugyanakkor a GDP-visszaesés mértékét továbbra is 6,2 százalékra várják 2009-ben.

A belső kereslet továbbra is messze lemaradni látszik a nyugati gazdaságokban tapasztalható enyhe javulástól, így a kereskedelmi mérleg többlete az év egészében akár a 4,1 milliárd eurót is elérheti - vélik a Takarékbanknál. Az év vége felé beinduló készletfeltöltések némi lefelé mutató kockázatokat jelentenek, de a robosztus aktívum megmaradását nem fenyegeti semmilyen veszély - fogalmazott Sörös Csaba elemző.

A fogyasztói költés gyakorlatilag összeomlott Magyarországon, és a helyzet ezen a fronton továbbra sem nagyon javult, a reálgazdaság szeptemberben szerény javulást mutatott - írta Kondrat Zsolt, a Bayerische Landesbank elemzője. Lassú fellendülést várunk az iparban negyedéves összevetésben, de a külkereskedelem nagymértékben javulhat a helyzet - teszi hozzá. Az elemző is arra számít, hogy jövőre is pozitív maradhat a mérleg, némi romlás mellett.

Major András
Major András

Ez is érdekelhet