A kétórás figyelmeztető sztrájk ugyanis , mindössze két járatot - a tiranai és az odesszai - érintett, ezek késéssel indultak. A Malév ugyanakkor hangsúlyozza, hogy folytatja a már napok óta zajló tárgyalásokat a pilótákkal, de csakis olyan megállapodást tud megkötni , amely nem jár többlet kiadásokkal.
Márpedig éppen erről lenne szó: a Q400-as típuson repülő pilóták 30 százalékos bérkövetelése több százmillió forintos pluszkiadást jelentene a cégnek. Óvári Tamás, a Hunalpa elnöke az MTI-nek korábban elmondta: a Q400-as pilóták kieső jövedelmét szeretnék kompenzálni a 30 százalékos pótlék bevezetésével, nem pedig extra-jövedelmet szeretnének. Ez az érvelés értesüléseink szerint sántít, hiszen azok a pilóták kívánnak többlet jövedelemhez jutni, akik korábban Boeing 767-es gépeket vezették és a hosszú távú repülésekre tekintettel jelentős mennyiségű napidíjat vehettek fel hosszú éveken keresztül. A pilóta szakszervezet nem is titkoltan azért szeretne többlet pótlékot kiharcolni, mert az új légcsavaros repülőgépeken repülő pilótáknak az útvonalhálózat és a fizetési struktúrákból adódóan 40 százalékkal kevesebb a jövedelmük, mint az előző években. (A 767-es pilóták havi illetménye 2-3 millió forint volt.)
A napidíjak mértékét az érvényben levő kollektív szerződés szabályozza, amit a pilóták is aláírtak – a Malév vezetése már csak ezért sem akar tárgyalni erről. Hasonlóképpen a kollektív megállapodás szabályozza az elbocsátások rendjét és sorrendjét is. A pilóták azt akarják elérni , hogy ne a legjobb, legtapasztaltabb - szenior - pilótákat küldjék el, hanem a fiatalokat. (A Malév múlt héten jelentette be, hogy év végéig 150 embert bocsátanak el.) Ha a Malév engedne a nyomásnak, akkor ezzel is megsértené az érvényes kollektív megállapodást. A bérkövetelésnek a Malév már csak azért sem enged mert a légitársaság igen nehéz helyzetben van. A legiközlekedés idén megszenvedi a válságot a légitársaságok 2009-re prognosztizált vesztesége meghaladhatja a 9 milliárd dollárt.
