BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már 18 kilométeres az erdélyi sztráda - de autózni nem lehet

Hiányoznak a csomópontok az autópályáról, a kormány nem fizet a beruházónak, ráadásul a közműáttelepítésekkel sem végeztek.

2009. június 2. kedd, 14:23

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Több éve tartó huzavona után úgy tűnik, az év végére elkészülhet az észak-erdélyi autópálya első, 42 kilométeres szakasza. Ennek ellenére, autózni az idén még biztosan nem lehet rajta, mivel a csomópontokat várhatóan nem sikerül átadni a korábban vállalt időpontig - jelentette be a hét végén Bogdan Sgârcitu, az autópályát építő amerikai Bechtel vállalat kommunikációs igazgatója.

A cég a csúszásért a bukaresti vezetést teszi felelőssé, mivel szerintük a közlekedési minisztérium nem fizet az elvégzett munkálatokért, ráadásul a szerződésben vállalt közműáttelepítést sem végezték még el. A márciusban elvégzett munkálatokért 13,5 millió euróval tartozik a kormány, amit legkésőbb május 26-áig kellett volna átutalniuk.

Ahhoz, hogy az év végéig elkészülhessen a Kolozs megyei Gyalut Aranyosgyéressel összekötő 42 kilométeres szakasz, további 250 millió euróra van szükség - tette hozzá a szóvivő. A Bechtel képviselője szerint a fent említett szakaszból mindeddig 18 kilométert sikerült leaszfaltozni, s további 12 kilométer is készen áll arra, hogy a burkolatot rávigyék. A sztráda más szakaszain - pénzhiány miatt - már egyáltalán nem dolgoztat a Bechtel, és az amerikai vállalat képviselője azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a Marosvásárhelyt Brassóval összekötő szakaszt már nem ők építik meg.

Ezzel a szóvivő Radu Berceanu közlekedési miniszter korábbi kijelentésére utalt, mely szerint az említett szakasz építésére a kormány koncessziós pályázatot készül kihirdetni.

Az észak-erdélyi autópálya építéséről még 2004-ben írt alá szerződést a román állam és az amerikai Bechtel cég. Az eredeti forgatókönyv szerint a Borst Brassóval összekötő 415 kilométeres autópálya 2,2 milliárd euróból 2012-re épült volna meg. Az azóta eltelt időszakban a román állam mintegy 2,7 milliárd lejt (675 millió eurót) fizetett a sztrádaépítőnek úgy, hogy a Bechtel a tervezett nyolc pályaszakaszból mindössze kettőnek kezdte meg az építését, és máig nincs egyetlen kilométer használható sztrádaszakasz sem.

A korábban vállalt határidőket azóta többször is módosították, és mára az is nyilvánvalóvá vált  hogy az egy éves csúszás sem tartható. Becslések szerint a pályaépítési költségek meghaladhatják majd a 7 milliárd eurót is, vagyis az eredeti terv háromszorosát.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet