Az alkotmányjogász a keserűséget azzal magyarázza, hogy a volt szocialista országok közül nálunk volt a legkisebb a törés a régi és az új rendszer között, az átalakulásban csak kevesen vettek részt, azzal érzelmileg így kevesen azonosultak, a Kádár-rendszert viszont a többség az utolsó ötven-száz év történelmének legnagyszerűbb időszakának tartotta. Tölgyessy úgy látja, az építkezést ma már nem lehet elölről kezdeni, hiszen a szerkezet adott, a változást szülő nemzeti egységre pedig nincs semmi remény, de az elmúlt száz év tisztázása biztosan nagyon sokat segítene.
