A kormány nem egyszerűen takarékossági intézkedéseket hoz, mert arra is törekedni kell, hogy növeljük azt, amennyit megtermelünk - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök az Indexnek adott interjúban.
Véleménye szerint a magyar kormánynak is újra kell értékelnie a GDP-visszaesésre vonatkozó becsléseit, miután az Európai Bizottság az egész unióra vonatkozóan rontotta előrejelzését. Két héten belül készül el az új makropálya, Bajnai szerint abban a 2009-re prognosztizált visszaesés mértéke "minden valószínűség szerint hatossal kezdődik majd", arra azonban nem számít, hogy 7 százalék fölé kúszna a recesszió mértéke. Az idei GDP-arányos költségvetésihiány-célról, illetve az IMF-delegációval folytatott megbeszélésekről nem nyilatkozott a miniszterelnök.
Jelenleg is vizsgálnak viszont olyan forgatókönyveket, amelyek gyorsabb kilábalást tesznek lehetővé az ország számára, de szerinte azt már bebizonyította a kabinet, hogy képes a hiány elviselhető szinten tartásához szükséges intézkedéseket meghozni.
A nyugdíjkorhatár emelése Bajnai szerint azt a célt is szolgálja, hogy 2012-ben már reményei szerint 3,5-4 százalékos gazdasági növekedés teremtette többletmunkaerő-igényt ki lehessen elégíteni. A gyes és a gyed rövidítése sem járul hozzá a költségvetés bevételeihez, hosszú távú hatása azonban, hogy növeli a fiatal nők aktivitását - mondta a miniszterelnök.
Véleménye szerint a kkv-k támogatására fordított közösségi források aránya 33 százalékra nőtt, a forráshiány melletti másik probléma, a piacok beszűkülése ellen pedig az uniós pénzek másik része hat: ezek az összegek megrendelésként csapódnak le a vállalkozói szektorban. A tavaly bejelentett 1 800 milliárdos építőipari program 636 beazonosított projektjéből 340 szerződés már megszületett, 180-200 pedig már kivitelezési fázisban van.
Ami eddig történt a válságban, az operett ahhoz képest, ami Magyarországra várna, ha nem csinálnánk semmit. Egy olyan tartós pénzügyi - gazdasági - szociális és aztán ebből következően talán politikai válságba sodorná az országot, mint ahogy ez előfordult Latin-Amerikában vagy Délkelet-Ázsia néhány országában - tette hozzá Bajnai.
