BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csillagos ötösök - Ingatlancápák

Vannak sikertörténetek, amelyek főszereplői még nem, vagy nem biztos, hogy tagjai a 100 leggazdagabb magyart összefoglaló listának. Teljesítményük, elért eredményeik azonban mégis figyelemre méltóak - mint ahogyan a siker története is. Közülük mutatunk be ötször ötöt. Portréjuk, történeteik bizonyára színesítik a tehetős magyarokról alkotott képet.

2009. április 30. csütörtök, 11:42

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Haris György és Éva

Rendezvényközpont épül a lőtér helyén. Az egyik első magyar rendezvényszervező cég, a Haris Kereskedelmi Kft. kétfordulós pályázaton nyerte el az ingatlan megvásárlásának és hasznosításának jogát a II. kerületi önkormányzattól. A Buda legszebb helyén 12 éve lepusztultan álló terület 600 millió forintért cserélt gazdát.

Az építkezés a tervek szerint idén ősszel fejeződött volna be, azonban egy zöldszervezet megtámadta a kiadott építési engedélyt, annak ellenére, hogy a beruházó Haris György a területen található XIX. századi műemlék épület helyreállítására törekszik. Ha álma megvalósul, a német reneszánsz épület eredeti formájában, hátsó épületrészekkel megtoldva és egyfajta közösségi teret kialakítva emelné a környék fényét.

A ma üresen álló lőtér a XIX. században társadalmi találkozóhely volt, ezt a szellemiséget szeretné újjáéleszteni az üzletember. Haris - aki másfél évtizeden át spanyolországi ingatlanok értékesítésében is sikereket ért el - cégének fő tevékenysége továbbra is a vendéglátás, így nem meglepő, ha a maga nemében páratlan étterem megvalósítását tervezi - az egykori „bázison". A beruházás öszszege a telekkel és a rajta álló épületekkel együtt előzetes kalkuláció szerint 5 milliárd forint. Haris György a megtérülésre vonatkozóan nem szívesen tippel, mint mondja, ebben a szakmában minden olyan beruházás, ami 10 éven túl hoz hasznot, veszteségesnek számít.

Bácskai-Nagy Ákos

A Lánchíd budai hídfőjénél pazar irodaházat avattak tavaly. A Fő utca elején álló palota alapkövét a kiegyezés évében rakták le. Az Ybl Miklós által tervezett, visszafogottan elegáns irodaépület a Lánchíd Társulat székháza volt, és bár a felsőbb szinteken lakások is helyet kaptak, irodaház-funkcióját a közel másfél évszázad alatt végig megőrizte. A történelem a Lánchíd palotát sem kímélte, az erősen megrongálódott épületet végül 2004-ben vásárolta meg egy befektetői csoport, hogy visszaállítsa eredeti állapotába, s magas színvonalú irodákat alakítson ki a patinás falak között.

Bácsai-Nagy Ákos, a Lánchíd Palota Kft. ügyvezető igazgatója a kezdetektől részt vett a munkálatokban. Az épület védett műemlék, a világörökség része, ezért minden apróságra figyelniük kellett. Az eredetileg ötmilliárd forintra tervezett beruházás az évek során hét és fél milliárdosra dagadt, ám a helyreállított palota nem csupán szemet gyönyörködtetően szép, hanem ennél sokkal több: egy darabka megóvott történelem. Az épület, a belső miliő ma éppen olyan, amilyen a kiegyezés korában volt, csakhogy mindez kiegészül a XXI. század legmodernebb technikai felszereltségével.

A klimatizált irodák berendezése minden igényt kielégít, s mindehhez egy ötcsillagos szálloda szolgáltatásai járulnak. Az A+ kategóriás irodaházakat általában valamely cég magának építi és tartja fönn; a Lánchíd Palota talán az egyetlen ilyen színvonalú épület a világon, ahol az irodák bérbe vehetőek - éppen ez utóbbi teszi egyedülállóvá.

Wossala György

A Balaton újrafelfedezésének érdeme kétségtelenül Wossaláé. Ő nyitotta meg ugyanis az első négycsillagos szállodát, az egykori Aurórát Balatonalmádiban. A teljesen felújított és kibővített hotel 2005-ben csatlakozott a Ramada lánchoz.

Azóta beindult a „láncrekació" és a Balaton déli és északi partján is követik a „pionírt". A Wossala és Társa Kft. érdekeltségi körébe tartozik a Budapest legszebb kirándulóövezetében található, szintén négycsillagos Normafa Hotel és Étterem is.

Wossala kapitány a vitorlássport szerelmese születése óta. Versenyszinten vitorlázik, többszörös magyar bajnok, valamint a Magyar Vitorlás Szövetség társelnöke, az Európai Vitorlás Szövetség elnöke. 1991 és 1995 között a Juventus rádió elnök-tulajdonosa, de korábban volt éjszakai portás, sőt cipzárszerelő is. Idén a Magyar Köztársaság érdemrend Lovagkeresztje (polgári tagozat) kitüntetést vehette át.

Rábaközi István

A Velencei-tó mellett épülő Velence Resort Spa a tópart első négycsillagos szállodája - ezért Rábaközi István nyugodtan nevezhető Sukoró úttörőjének. A nagy „testvér" Balaton mellett sokáig lenézett és elhanyagolt Velencei-tó turisztikai fejlesztésének első eleme lett ugyanis az általa megálmodott és megvalósított szálloda.

A 3,1 hektáron megvalósuló vállalkozás - amelyben fürdő, étterem és konferencia-központ is szerepel - összesen 6 milliárd forintba kerül. Rábaközi István, a Velence Termál Hotel Kft. tulajdonosa ezzel új területekre evezett a befektetések terén. Az érdekeltségi körébe tartozó cégek - a Kyra 2000 Kft. és a Metál Holding Zrt. - eredetileg ingatlanforgalmazással és -beruházással, valamint színesfém-disztribúcióval foglalkoznak, de van egy gyártóüzeme is Kecskeméten. Előbbinek vezérigazgatója, utóbbinak elnöke. Mi lehet az éles váltás oka? A sors vagy csak a Velencei-tó szépsége, a hegyek, a falvak, a táj.

Mint mondja, néhány éve egy barátjával járt a tóparton, és látta, a környékben van fantázia. A hotel megvalósításához 2006 szeptemberében kezdett hozzá, az átadás pedig három ütemben zajlik. Az elsőt 2008 negyedik negyedévében, a másodikat 2009 első felében, míg a harmadikat idén nyáron fejezik be. Eredetileg az első ütem átadását egy évvel korábbra időzítették. A csúszás hátterében financiális gondok és a megtérülésre vonatkozó számítások rejlenek. Így nemcsak a dátumok változtak, a beruházás összértéke 2,5-ről 6 milliárd forintra nőtt, míg ezzel párhuzamosan megháromszorozták a szállodai kapacitást.

Kuller József

Névjegyén három titulus: az Ingatlanbank Zrt. vezérigazgatója, tulajdonosa, a Normafa Idősek Otthonának alapítója és tulajdonosa, a Magyar Birkózó Szövetség volt főtitkára, alelnöke.

Kuller József „normafás" nyugdíjasait ma már ugyanúgy dédelgeti, mint ingatlanjait. Legyen az nagy értékű villa, balatoni luxusnyaraló vagy milliárdos beruházás, ha áthaladt a Kuller-szűrőn, vagyis az Ingatlanbank Zrt. profizmusán, nemcsak értékesítve, hanem simogatva is volt.

Amíg a hozzáértő a lelke egy darabját teszi a házba, addig az a ház fontos lesz. Fontos lesz annak, aki eladja, és annak is, aki megveszi. S ez a törődés lehet a titka Kuller József sikerének.

Számára az ingatlanfejlesztés egyfajta igehirdetés, prédikációja a fiataloktól az idősekig ér; hirdeti az elvégzett munkába vetett hitét, és azt, hogy aki részt vesz ebben a kreatívan intuitív 24 órában, az „elkerülhetetlenül" gazdagabbá válik. És nemcsak a zsebe lesz tele, hanem intellektuálisan is töltekezhet, még értékesebbé téve a közös munkát. Az idősek őszinte tisztelete alapvetően meghatározta az ötdiplomás ingatlanszakember életszemléletét. Cége, a Normafa tetején magasodó, Magyarország egyik legszebb panorámáját nyújtó, nem is oly régen még népszerű hotelként,

200-400 fős konferenciák helyszíneként működő intézmény értékesítésére kapott megbízást. Abban a pillanatban, ahogy megállt a teraszán és újraértelmezte a nem mindennapi látványt, tudta, hogy nem értékesíti, hanem megveszi a 160 szobás ingatlant. Így lett otthona időseinek Normafán. Volt már tapasztalata, hisz a budai hegyek közt megbújó 50 férőhelyes Napsugár Idősek Otthona 2001 óta működik.

A pécsi születésű Kuller húsz éven át versenyszerűen birkózott, az élsport így kódolta a sikert - amely azoknak a váratlan helyzetekben adódó jó fogásoknak is köszönhető, amelyeket békében csak versenyzés közben élhet meg az ember.

Szakonyi Péter
Szakonyi Péter

Ez is érdekelhet