BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csillagos ötös - médiamenők

Sikertörténetek, amelyek főszereplői még nem, vagy nem biztos, hogy tagjai a 100 leggazdagabb magyart összefoglaló listának. Teljesítményük, elért eredményeik azonban mégis figyelemre méltóak...

2009. április 30. csütörtök, 15:44

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Arató András

Nem volt olyan rádióállomás, amit szívesen hallgattam, ezért kihasználtam az alkalmat és vettem egyet! - így emlékszik a kezdetekre, vagyis az ezredforduló utáni évre Arató András. Első vállalkozását, a vagyonkezeléssel foglalkozó Dunaholding Rt.-t - amelyben tulajdonostársa Tamás István, a budapesti International Busisness School alapító-rektora volt - az ezredforduló után cserélte fel a médiával, amelyben több érdekeltséggel is rendelkezik.

Az immár „fél-országos" rádióhálózat első tagját, a Klubrádiót 2001 nyarán vette meg a Magyar Autóklubtól és az első, számára is hallgatható adás ugyanezen év decemberében hangzott el. Az indulás előtt azonban több száz ismerős, barát véleményét hallgatta meg és így alakította ki a ma is érvényes műsorstruktúrát - amely, mint az a statisztikákból is kiderült, nem csak az alapító ízlését tükrözi, vagyis nem csak neki tetszik, hanem százezreknek. Ma már 11 helyen, Esztergomtól Veszprémig fogható  a Klubrádió adása, ami azt jelenti, hogy naponta 56 műsor készül a budapesti és vidéki stúdiókban. A rádiózás - másik hobbijához, a fotózáshoz hasonlóan - nem kifejezetten nyereséges vállalkozás.

Üzemi szinten ugyan nyereséget termel, de a befektetett tőke megtérüléséről még nem lehet beszélni. A hét befejezett üzleti évből négy pozitív nulla volt - mondja Arató, akit kezdetben bosszantott, hogy a névazonosság miatt rendre összekeverik egy Amerikában élő neves orvossal és az ismert budapesti lemezlovassal.

Bayer József

A magyar média szürke eminenciása és igazi „nagyágyúja". Ha őt nem is, cége, az Axel Springer által kiadott lapokat - Lakáskultúra Tvr-hét, Kiskegyed, Csók és Könny, Gyöngy, Hölgyvilág, Autó-Motor és Ügyes - sokan ismerik. Bayer József, a vállalat ügyvezető igazgatója az Axel Springer-Budapest Kiadói Kft.-t 1989-ben alapította meg többedmagával.

A cég fokozatosan bővült az AS Nyomdával, a Harlequin Kft.-vel, ez utóbbinál Bayer 1990 és 1997 között résztulajdonos volt. 2000-ben beolvadt a Budapest Nyomda, ahol 1995-től ügyvezető igazgató volt, csakúgy, mint a Népújságnál és a Petőfi Lapkiadó Kft.-nél is.

A KH és a PB Press 2005-ben csapódott az Axel Springer Magyarország Kft.-hez. Pályája kezdetén, a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem elvégzése után Németországban telepedett le, 1984-ben tért vissza Magyarországra, a Magyar Televíziónál kereskedelmi főigazgató lett.

A rendszerváltás óta résztulajdonosa a Vinton Vagyonkezelőnek és a Vinton Filmgyártónak, valamint 2007-től a Centro Film Kft. ügyvezetője. Médiacézárnak tartják - nem véletlenül. De a közelmúltban a golffal is megpróbálkozott, résztulajdonosa lett egy Balaton-felvidéki új golfpályának.

Emellett negyedmilliárdos befektetése van a Járai Zsigmond vezette CIG Biztosítóban, amelynek felügyelőbizottsági elnöke is.

Blaskó Nikolett

Alig négy év alatt vált Magyarország egyik legdinamikusabban fejlődő hazai reklámügynökségévé az ACG. Hey. A két vállalkozás összeolvadásából 2004-ben megalakult reklámügynökség már az első évet nettó félmilliárdos forgalommal zárta, amit két évre rá sikerült megduplázni. Tavaly a válság ellenére további 20 százalékos növekedést produkáltak, forgalmuk 2008-ban meghaladta az 1,2 milliárdot.

A cég ügyvezetői székében pedig nem más, mint egy hölgy, Blaskó Nikolett ül. Mint mondja, „magyar tulajdonú reklámügynökségként kiemelkedni és sikeressé válni, nemzetközi háttér nélkül, egy ilyen túlzsúfolt kommunikációs piacon nem könnyű" - neki mégis sikerült.

Nikolett a Cambridge Business College-on végzett 1993-ban, majd a Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Főiskola kereskedelmi szakán, reklám-marketing szakirányon diplomázott 1998-ban. Felsőfokú tanulmányainak végeztével az Omker Rt.-nél két és fél évig marketingigazgató, majd másfél éven keresztül a DEER egészségügyi holding kommunikációs vezérigazgató-helyettese volt.

Az alkalmazotti státust feladva, 2002-ben egy grafikus barátjával karöltve megalapította az Appaloosa Communication Groupot (ACG), olyan ügyfelekkel, mint a Ferrero, a Red Bull, a Nissan, a Gillette, a Zwack, a Béres, az MNG és a Magyar Posta. Háromévnyi közös munkát követően szakmai nézeteltérésük támadt az ügynökség jövőjét illetően művész társával, ami 2004-ben szétváláshoz vezetett.

Blaskó Nikolett nem adta fel, és a vele tartó ügyfelekkel, szakemberekkel márkaépítésre szakosodott új ügynökség felfuttatásába kezdett, majd társult a piacon szokatlan kreatív megoldásairól ismert Hey reklámügynökséggel.

A kitartás és professzionalizmus eredményeként az ACG.Hey - melynek többek közt két legismertebb munkája az FHB Nyuszómuszó kampányszéria és a jelenleg is futó társadalmi tudatformáló Médiauniós „Nincs de! Rajtad is múlik az egészséged" kampánysorozat - mára hazánk egyik vezető kommunikációs ügynöksége lett.

Csetényi Csaba és Krskó Tibor

Ha a 90-es évek elején két barát leült kávézni, abból nagy valószínűséggel cég született. Ha két ismerős, akkor is...

Így történt ez Csetényi Csabával és Krskó Tiborral. A különbség csupán annyi, hogy a nagy többséggel ellentétben ma is üzlettársak és barátok. Az első kávézáskor Csetényi a Westel rádiótelefon-cég marketingese volt, Krskó pedig a Magyar Nemzetnél dolgozott.

A közös cégre azonban még egy kicsit várni kellett, hogy aztán 11 évvel ezelőtt robbantsanak. Bár ismertté a szivarkereskedéssel foglalkozó Cigar Tower cégükkel váltak, az igazi, kirobbanó sikert mégis a médiában érték el.

A Hamu és Gyémánt magazinnal ugyanis egyszerre több „fronton" is áttörést értek el. A negyedéves lapot - ebben sem hittek sokan - Magyarországon szokatlan tartalommal és képi világgal alkották meg, nem másolták a nyugati magazinokat, ráadásul a terjesztésben is szokatlan módszert, a címlistára postázást követték. - Mi papírral és ceruzával készítünk lapot, és bevallottan egy mesevilágot építünk! - vallja Csetényi. - Olyan médiumot akartunk csinálni, amely a tehetős, véleményformáló rétegeket célozza meg - teszi hozzá Krskó.

A Hamu és Gyémánt beváltotta az elképzeléseket.

Az olvasók és a hirdetők is értékelték az unikális terméket, s az első sikert követték az újabbak. Cégük először az Audi magazinra kapott megbízást, majd ezt követték a többiek. Ma már több mint harminc különféle magazint adnak ki - a magyaron kívül még öt nyelven. Vagyis átlépték az országhatárt is. És nem csak szuperelegáns magazinokat, de nagy példányszámban nyomott lapokat is kiadnak. Így a Hamu és Gyémánt „műhelyében" készül a Mol autós magazinja, a MÁV InterCity és a Spar áruházlánc lapja, és ők adták ki a Megasztár nyomtatott verzióját is.

Mindketten büszkék arra, hogy a magyar sajtóban talán ők tudták egyedül elfogadtatni azt, hogy a minőséget meg kell fizetni - legyen az írott szöveg, kép, fotó vagy internetes felület.
Birodalmukban most is félszáz projekt áll előkészítés alatt - s biztosak abban, hogy ennek közel fele hamarosan megjelenik az árusoknál és a világhálón - vagyis az olvasóknál.

Rákosi Tamás

Belga vállalkozóból lett milliárdos médiamogul, egy közép-európai médiabirodalom megteremtője. A Rákosi-tévécsatornák, produkciós cégek ugyanis Magyarországon kívül a környező országokban is működnek - mégpedig sikeresen. A magyarországi karrier fogtechnikával és óvszerforgalmazással kezdődött.

A Rako gumi óvszer forgalmazója, Rákosi Tamás 10 éves kora óta Belgiumban él. Orvosi egyetemre járt, később marketingtanulmányokat folytatott.

Első magyarországi vállalkozása a Dental Coop szájsebészeti és fogászati klinika, luxemburgi egészségügyi érdekeltsége pedig az Opticorp SA, amely optikai és látszerészeti termékekkel foglalkozik.

A médiavállalkozó résztulajdonos a Magyar RTL Klub televízióban és a Magyar Telekomban.

Részesedése van az IKO Kábeltelevízió Szolgáltatóban és az IKO Productionben. Az előbbiben olyan csatornák szerepelnek, mint például a Viasat3, Cool TV, SportKlub, SportKlub+, Film+, Film+2, F&H, Reflektor TV, Poén TV, míg a Production szakmai és közönségdíjas műsorok elkészítésében jeleskedik (Való Világ, A Széf, Vacsoracsata, Csillag születik). Rákosi túl a hatvanon legnagyobb szenvedélyének azonban még mindig az autóversenyzést tartja.

Szakonyi Péter
Szakonyi Péter

Ez is érdekelhet