BUX 139021.70 1,01 %
OTP 44690 1,61 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újranyitják a nyugdíjreformot

A kormány a GDP egy-két százalékával (250-500 milliárd forinttal) csökkentené 2010-2011-ig az államháztartási kiadásait - jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Nemzetközi Vállalatok Magyarországi Társaságának (NVMT) pénteki közgyűlésén.

2009. február 16. hétfő, 08:27

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Napi Gazdaság cikke.

A kormányfő ezt megelőzően arról beszélt, hogy a jelenlegi bezárkózó külgazdasági környezetben a magyar gazdaság problémáira olyan megoldást kell találni, amely önfinanszírozó. Magyarán: a ma bejelentendő adócsomag fedezetét részben ezek a kiadáscsökkentő intézkedések fedezik.

A kormányfő pénteken tovább csepegtetett a terveiből: elmondása szerint az átalakítások után társasági adóban a régió legjobbjai maradunk. Szlovákiában jelenleg 19 százalékos az adókulcs (hasonlóan az szja-hoz és az áfához), vagyis maradt mozgástere a magyar kormánynak - kérdés, mi lesz a kedvezményekkel.

A személyi jövedelemadó-rendszert pedig úgy szabnák át, hogy az adózók kilencven százaléka alsó kulccsal adózzon - a kiszivárgott tervek szerint a kormány valahol havi 250 ezer forint bruttó jövedelem (azaz évi hárommillió forint) környékén léptetné be a magasabb adókulcsot. Az APEH statisztikáiból mindössze az derül ki, hogy 2007-ben az összevontan adózók 26,2 százaléka ért el évi kétmillió forintot meghaladó jövedelmet. A korábbi megnyilatkozásokból az is sejthető, hogy alaposan megnyirbálnák a kedvezményeket.

A munkáltatók által fizetendő társadalombiztosítási terhek a jelenlegi cseh és szlovák szint alá csökkennének, ezek együttes hatásaként a visegrádi országok legversenyképesebb adórendszere valósulhatna meg Magyarországon - mondta Gyurcsány Ferenc. Érdemes azonban megjegyezni, hogy Szlovákiában tavaly a bruttó bér 48 százalékát kellett járulékként befizetni, ami alig valamivel marad el magyar társadalombiztosítás munkáltatókat és munkavállalókat sújtó terhétől.

A kormány a szociális kiadások csökkentése mellett a támogatások jövedelem szerinti differenciálását is tervezi. Gyurcsány szerint el kell indítani a nyugdíjreform második hullámát: a cél, hogy biztosítva legyen a nyugdíjak értékállósága, valamint az értékük idomuljon a gazdasági folyamatokhoz - ez a jelenlegi nyugdíjindexálási rendszer felülvizsgálatát jelentheti.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet