Tavaly 30 százalékkal növekedett az agrárszektor kibocsátása - az időjárás kedvezett a termelőknek. A piacok már kevésbé: a gabonafélék és az olajosmagvak ára gyakorlatilag a felére esett az egy évvel korábbihoz képest, a nyerstej ára pedig mintegy 20 százalékkal esett vissza - állapítja meg az Agrár-Európa Kft. és a Kopint-Tárki közös elemzése. Mégis, az ágazatban az első félév magasabb árszintje miatt összességében a 2007. évivel nagyjából azonos nagyságú jövedelem képződött. Az import volumene az első 11 hónapban 4,6 százalékkal növekedett, miközben az exporté - az előzetes várakozásokkal szemben - gyakorlatilag stagnált (-0,6 százalék) Az exportárbevétel és a kiviteli többlet is növekedett.
Az idén - átlagos időjárás mellett - a mezőgazdasági termelés 10-15 százalékkal eshet vissza - mondta Szabó Márton, a Kopint-Tárki vezető kutatója. A pénzpiaci válságot kísérő bizalomvesztés miatt csökkent az ágazat finanszírozása, ezért mérséklődött az inputanyagok felhasználása is, és az sem várható, hogy megismétlődjön a tavalyi igazán kedvező időjárás. A 2008-as eredményeket az előző évi aszály és fagykár miatti alacsonyabb statisztikai bázis is javította - idén erre sem lehet számítani.
Az élelmiszeripar zsugorodása a tavalyi 9,3 százalékos belpiaci értékesítésbeli visszaesés után tovább folytatódik. A finanszírozási problémák miatt várhatóan fölgyorsul a szektor szűkülése, a reáljövedelmek csökkenése miatt pedig várhatóan további 2-3 százalékkal esik vissza a belföldi élelmiszerpiac. A reáljövedelmek visszaesése okozza azt is, hogy az olcsóbb és a saját márkás termékek felé tolódik a kereslet, ezért az élelmiszerek fogyasztói ára idén várhatóan ismét infláció alatti mértékben fog növekedni.
