BUX 138414.04 0,57 %
OTP 44370 0,89 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem kell félniük az önkormányzatoknak

Hibás politika lenne, ha az önkormányzatok általános iparűzési adókedvezményeket adnának a válságra hivatkozva - mondta Jauernik István, az önkormányzati tárca államtitkára egy önkormányzati gazdasági konferencián.

2009. január 22. csütörtök, 10:13

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A jelenleg hatályban lévő költségvetés szerint 1290 milliárd forint támogatásra számíthatnak az önkormányzatok - ezzel számolhatnak a települések - mondta Jauernik Istvánt, az Önkormányzati Minisztérium államtitkár egy önkormányzati gazdasági konferencián. Az államháztartási törvény szerint a most becsült 100-200 milliárdos bevételhiányt a kormány saját hatáskörében kezelni tudja, így pótköltségvetésre semmi szükség nincs, de valószínűleg a költségvetés módosítása is elkerülhető, így az önkormányzatok számolhatnak a most érvényes költségvetésben szereplő támogatásokkal.

Az önkormányzatok gazdálkodást inkább a települések saját bevételeinek elmaradása veszélyeztetheti, illetve a gazdasági válság miatt növekvő szociális kiadások. A legnagyobb gond természetesen az iparűzési adóbevételek várható csökkenése. Az iparűzési adóbevételek tíz százalék körüli átlagos csökkenése ráadásul erősen szór, így lesznek települések amelyeket súlyosabban érint a válság. Jaurenik szerint hibás önkormányzati politika az iparűzési adó automatikus elengedése, vagy csökkentése. Az önkormányzatok ne mondjanak le adóbevételekről, az így felszabaduló forrásokat a rászoruló cégek támogatására fordítsák. Az önkormányzatok ilyen gazdasági környezetben egyet tehetnek - óvatos gazdálkodásra készülnek a különösen a kiadásoknál - mondta Jauernik.

Megérett az önkormányzati rendszer átalakításra, az nagyon rossz hatékonysággal működik. A 3500 milliárd forintos éves költségvetésből sokkal jobb önkormányzati működést ki lehetne hozni.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet