Az önkormányzatok nélkül 68,6 milliárd forintos többlettel zárt decemberben az államháztartás, így az éves hiány 907,1 milliárd forint lett, ami GDP 3,3 százalék lett, szemben a módosított 3,4 százalékos hiánycéllal - mondta Keller László pénzügyi államtitkár, tárca szokásos államháztartási sajtótájékoztatóján.
Decemberben az adóbevételek már a várakozásokhoz képest csökkentek, csak részben igaz ez a társasági adóra, ám a szja többlete ezt kompenzálta. Tavaly jelentősen javult az államháztartás pénzügyi helyzete, a bevételek nőttel 2007-hez képest, míg a kiadások mérséklődtek.
A 2008-as eredményszemléletű hiány 3,3 százalékra várja a PM, ami plusz-mínusz 0,2 százalékkal mozoghat, így két év alatt közel hat százalékkal csökkent a GDP arányos eredményszemléletű deficit. 2007-ben az eredményszemléletű hiány még 4,9 százalék volt.
Januárban 39 milliárd forintos többletet vár a PM az államháztartásban. Januárban folynak be a decemberi fizetésekhez kapcsolódó szja és tb-járulékbevételek, emiatt az év első hónapja rendszerint szuficites.
Keller László szerint jelenleg érvényes a 2,6 százalékos idei hiánycél, ennek felülvizsgálatára később lehetséges. Addig nincs szükség tartalékok zárolására sem költségvetésben mondta az államtitkár. Keller megerősítette, hogy a kormány kezét megkötik az Alkotmánybíróság korábbi határozatai, így például egyik napról a másikra nem lehet megszüntetni szociális jutatatásokat. A kormány pedig nem kívánja az AB korábbi határozatait a döntéseknél figyelmen kívül hagyni.
Az áfa esetleges egy százalékos változtatása az államháztartás pozícióit 70 milliárd forinttal módosítja, míg az szja kulcsának egy százalékos módosítása 20-30 milliárd forinttal változtatja a költségvetés pozícióját. Hasonló lenne az eredménye a szja sávok százezer forintos eltolásának is.
