Januártól 3,1 százalékkal emelkedtek a nyugdíjak a költségvetési törvény értelmében, az emelt ellátások folyósítása már megkezdődött - hangzott el az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság évindító sajtótájékoztatóján. Az inflációs várakozások függvényében a mostani emelés 2009-re is biztosítja nyugdíjak reálértékének emelkedését, hiszen reálisan három százalék alatti infláció várható.
Tavaly három alakalommal emelték nyugdíjakat, a januári öt százalékos emelést kétszer további 1,1 százalékos emelés követte, így a nyugdíjak tavaly összesen 7,2 százalékkal emelkedtek, amely bőven biztosítja a nyugdíjak reálértékének emelkedését, hisz az infláció az első tizenegy hónapban 4,2 százalék volt, de a nyugdíjas fogyasztói kosár áremelkedése sem haladt meg az 5,2 százalékot.
2008 során 425 ezer igényt bíráltak el az ONYF szervei - ezek persze nem mind nyugdíjkérelmek, hiszen más ellátások kezelését is az ONYF kezeli - mondta Barát Gábor az ONYF főigazgatója. 2008-ban csökkent az öregségi nyugdíjkérelmek száma, ám ez annak következménye, hogy 2008-tól szigorodtak a nyugdíjszámítási és nyugdíjba meneteli szabályok, így sokan előrehozták nyugdíjazásukat.
125 ezer nyugdíjas dolgozott nyugdíj mellett, legalább is ennyi nyugdíjemelési kérelem érkezett a nyugdíjbiztosítóhoz. 2008 óta a nyugdíj mellett dolgozók is járulékot fizetnek, ennek fejében viszont menet közbeni nyugdíjemelésre válnak jogosultak.
Az ONYF idei gazdálkodását közvetlenül nem fenyegeti a gazdasági recesszió, ugyanis a kiadásokra fedezett nyújt az elmaradó bevételek esetén is a kincstár, vagyis nyugdíjak kifizetésével nem lehet probléma. Ugyanakkor az elbocsátások miatt a tervezetnél nagyobb mértékben lyukat üthetnek a bevételi oldalon, amely hiányt növelheti államháztartási szinten.
A nyugdíjalap költségvetése idén 2999,3 milliárd forintos kiadási és bevételi főösszeg mellett kiegyensúlyozott hiánnyal számol, mivel az államháztartási törvény értelmében az alap költségvetése nem lehet deficites.
