BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egy év alatt 393 milliárddal mérséklődött a hiány

Maastrichti hiányt produkált újra a magyar államháztartás tavaly, köszönhetően a 2006-ban meghozott megszorításoknak, illetve a tavaly ősszel a gazdasági válság árnyékában meghozott intézkedéseknek.

2009. január 9. péntek, 09:45

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A pénzügyi tárca előzetes adatai szerint az államháztartás többlete decemberben - önkormányzatok nélkül - 68,6 milliárd forint lett. A tárca prognózisa decemberre 60,9 milliárd forint volt. A központi költségvetés 111,9 milliárd forintos többlettel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 2,3 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 41 milliárd forintos hiánnyal zártak.

Az elmúlt esztendőben az államháztartás hiánya - helyi önkormányzatok nélkül - 907,1 milliárd forint lett. A Pénzügyminisztérium december közepi prognózisában 914,8 milliárd forintos deficitet várt. Az éves deficit 2008-ban a 3,4 százalékos GDP-arányos prognózishoz képest 0,1 százalékponttal kisebb lett, a 3,3 százalék a magán-nyugdíjpénztári korrekcióval együtt teljesíti a maastrichti követelményeket. Utoljára ilyen, viszonylag alacsony GDP-arányos deficittel 2001-ben gazdálkodott az állam. A kormány az idei költségvetés ismeretében 785 milliárd forintos deficittel és 2,6 százalékos hiánnyal kalkulálhat.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet