Be kell avatkozni a piaci folymatokba, hogy erősebb jogai legyenek az államnak - mondta Gyurcsány Ferenc minisztererelnök miután minisztereivel a jegybankelnökkel és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) vezetőjével tárgyalt. A közpénz nem arra való, hogy a rosszul gazdálkodó befektetők helyett az adófizetők viseljék a költségeket - szögezte le a miniszterelnök, aki emlékezetett arra, hogy az Országgyűlés tegnap fogadta el bankmentő csomagot, mely lehetővé teszi a bankok hiteleinak állami garantálását és a bankok feltőkésítését.
"Biztos vagyok benne, hogy a bankok a következő hetekben a hiteleik mögé igénybe veszik az állami garanciát. Ettől olcsóbb lesz a hitel, így a források is nagyobbak lesznek" - fogalmazott Gyurcsány. Hozzátette: "hogy tőkeemelésre lesz-e igény, ezt nem lehet tudni, ez a bankok döntése, de ingyen pénz nincs, azt kamatostul kérjük vissza és az állam ott lesz a bankokban addig míg tulajdonos" - mondta miniszterelnök.
Legyen erősebb a PSZÁF, a felügyeletnek több jogot kell adni, hogy meg tudja akadályozni a problémák kialakulását - ezt a már készülő felügyeleti törvény módosítása kapcsán mondta a kormányfő, miután erről egyeztetett a pénzügyi vezetőkkel. A PSZÁF jogokat kap arra, hogy kockázatos hiteltermékek forgalmazását megtiltsa. Gyurcsány szerint erősebb államra van szükség, amely jobban tudja védeni a betétesek érdekeit. A kormány holnap megtárgyalja a PSZÁF-törvény módosítását és ezt még az idén beterjesztik az Országgyűlésnek. A miniszterelnök mondandója végeztével távozott, így kérdésekre nem válaszolt.
