A most záródó év a 2006-ban megkezdett költségvetési konszolidáció sikeres éve lesz, mivel a tervezetnél hamarabb teljesítjük a maastrichti kritériumot, hisz a 3,4 százalékos államháztartási hiány a 0,6 százalékos nyugdíjreform korrekcióval teljesíti a követelményt. Így nagy lépést tett az ország az ERM-2 illetve majdan az euró bevezetése felé - mondta Veres János pénzügyminiszter a költségvetési bizottságban a szokásos éves meghallgatáson.
Veres szerint törvényalkotási siker a vagyontörvény, illetve a költségvetési plafontörvény elfogadása - kár hogy ez utóbbi csak a központi államháztartásra vonatkozik és nem terjed ki az önkormányzati szférára. Elfogadás előtt van a költségvetési szervek státusztörvénye is, amely a költségvetési intézmények működését újraszabályozza - ezt a törvényt is várhatóan elfogadja hétfőn a parlament. A pénzügyi válságra adott válaszok folytatása továbbra is napirenden marad, ehhez szükség lenne a bankmentő csomag elfogadására - mondta a miniszter, aki szerint 2008-ban folytatódott a gazdaság fehéredése a tavalyi százmilliárd forintos többletbevétel után idén is tízmilliárdos plusz várható. Fontos lépés, hogy sikerült az adóegyszerűsítésben is előrelépni: nő az adóbevallók száma, így nőtt az adóbevételek mértéke is - húzta alá Veres János.
Nincs még kormányzati döntés, hogy az EU-forrásokat miként csoportosítják át - mondta Veres. Az EU-hitel első kétmilliárd eurós részletét viszont még ezen a héten lehívja az állam, és ebből egymilliárd eurót most lejáró kötvények és dkj-k törlesztésére fordítják. A fennmaradó egymilliárd eurót devizabetétben helyezik el.
