BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb Fidesz-kritika az MNB-nek

A Fidesz alelnöke is kamatcsökkentést szorgalmaz csakúgy, mint korábban Orbán Viktor.

2008. december 4. csütörtök, 15:45

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Magyar Nemzeti Bank nem készült fel a gazdasági-pénzügyi válságra - mondta Varga Mihály, a Fidesz alelnöke, volt pénzügyminiszter, miután gazdasági vezetőkkel konzultált.

Varga szerint idén tavasszal látható volt, hogy magyar gazdaság nem ússza meg következmények nélkül, ennek ellenére a jegybank akkor nem kezdett kamatemelésekbe a monetáris tanács és a devizatartalékot sem töltötték fel, emiatt a válság mélyebb lett, mint a környező országokban.

A gazdaság mai helyzetében kamatcsökkentésre van szükség, hiszen az ellehetetleníti a ma még működő vállalkozásokat - mondta Varga, ám hozzátette, hogy a monetáris tanács döntési jogát nem kívánják kétségbe vonni, de véleményük lehet a kamatszintről. Ugyanakkor a Fidesz alelnöke szerint szükség van a megtakarításokra, a megtakarítási hajlandóság ösztönzésére. A válság miatt Varga szerint az euró bevezetésnek időpontja kitolódik, nem menekülhetünk be az eurózónába.

Alapvető probléma, hogy a magyar cégek nem jutnak deviza- és forintforrásokhoz - mondta a tanácskozás után Albrecht Ottó nagybefektető, a Cashline Értékpapír vezérigazgatója. A nagyvállalkozó szerint az államnak az IMF-hitelből vagy az uniós forrásokból likviditást kellene biztosítania a bankoknak, hogy azok a magyar cégeket hitelezzék. Szükség lenne az alapráta csökkentésére is, mert a likviditásszűke ellenére a 15-16 százalékos kamatú forinthitel nem megoldás a magyar cégek számára. Albrecht szerint adócsökkentés önmagában nem megoldás, adóreformra van szükség, azaz új teherviselők bevonására.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet