Elkezdte idei munkáját a kormány, az első ülésén a miniszterek beszámolót hallgattak meg a munkaügyekre, adózásra, fogyasztóvédelemre kiterjedő többhetes ellenőrzés eredményeiről A Csillagszóró hadműveletben részt vevő hét hatóság 6200 ellenőre összesen mintegy 1,1 milliárd forint bírságot szabott ki, a lefoglalt áruk értéke pedig 510 millió forint volt - ismertette Budai Bernadett a múlt héten lezárult akció mérlegét a mai kormányszóvivői tájékoztatón.
A beszámoló szerint az ellenőrzéssorozat nem igényelt külön ráfordításokat, az eredményeket az egyébként is betervezett vizsgálatok összehangolásával érték el - tette hozzá. Az akció alatti 35 ezer ellenőrzésből kilencezer esetben szabtak ki bírságot, és több mint kétszáz boltot zárattak be.
A legtöbbet, 165 üzlethelyiséget a több mint hétezer ellenőrzést végző APEH helyezett zár alá. Az adóhatóság elsősorban a számla, nyugtaadásra, az árueredet igazolására figyelt: előbbiek miatt 93,5 millió forint mulasztási bírságot szabtak ki, utóbbi esetében pedig közel 16 millió forintot. A foglalkoztatás szabályainak megszegése miatt további 18 millió forint bírságot határoztak meg.
Ugyancsak negatív tapasztalatokról számolt be a Mózs Elek, a VPOP országos parancsnokhelyettese is: az akcióban csaknem 130 millió forint bírságot szabtak ki, 480 millió forint értékben foglaltak le illegálisan forgalmazott árukat, és 45 üzletet zárattak be. A most szerzett adatokat fölhasználják majd az illegális áruk kereskedelmét elősegítő beszállítói hálózatok földerítésében, ahogyan az APEH is a 2008-as ellenőrzési tervek kidolgozásánál figyelembe veszi a korábbi szabálysértéseket.
Az akció alatt több mint 4000 ellenőrzést végeztünk, 68 ezer tételt ellenőriztünk, és mintegy száz tonnányi árut vontunk ki a piacról, és megközelítőleg 85 millió forint bírságot szabtunk ki - közölte Süth Miklós országos főállatorvos.
Több hatóság ugyanakkor pozitívumokat is tapasztalt: mind a munkaügyi ellenőrök, fogyasztóvédők, mind az élelmiszerbiztonsági ellenőrök arról adtak hírt, hogy noha a jogsértések száma nem csökkent érdemben, a felderített vétségek, mulasztások azonban az elmúlt évekhez képest kisebb súlyúak voltak. Ez alól egyedüli kivételnek a feketemunka látszik: 3900 munkaszerződés nélkül foglalkoztatott dolgozót találtak a felügyelők - mondta Papp István az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMFF) elnöke. Az OMMF felügyelői több mint 22 ezer dolgozó foglalkoztatását és munkakörülményeit ellenőrizték, tapasztalatuk szerint 8700 dolgozót szabálytalanul dolgoztattak, 20 százalékukat feketén. Csaknem 600 millió forint munkaügyi, és 12 millió forint munkavédelmi bírságot szabtak ki a felügyelők.
