Az október 12-én kezdett tárgyalássorozat számos forduló és alku után vezetett eredményre, de a mai egyezkedés sem ment zökkenőmentesen.
Vasárnap még 5-7 százalékot ajánlottak a munkaadók, a mai nyitótét pedig 4,5-7 százalék volt, szemben a munkavállalók 6,5-8 százalékos igényével. A többszöri kétoldalú tárgyalás és belső egyeztetés után sem látszott a megegyezés, ám a munkaügyi tárca szakállamtitkára, Csizmár Gábor a munkavállalók és munkaadók képviselőivel egy rövid, tízperces egyeztetésben kialkudta a 5-7,5 százalékos keresetemelési egyezséget.
Mind a munkavállalói, mind a munkaadói oldalon több szervezet tartózkodott, azaz nem támogatták, de nem is akadályozták a megállapodás aláírását.
Az országos bérajánlást minden évben az ágazati és helyi bértárgyalásokhoz használják fel a gazdaság szereplői - emlékeztet az MTI. Az idei évre korábban 5,5-8 százalékos bérajánlást fogadott el az OÉT.
Megfigyelők szerint a mostani megállapodás a monetáris politikai döntéshozók szempontjából ha nem is a legkedvezőbb, de elfogadható, vagyis ebből az irányból nincs akadálya a jövő évi kamatcsökkentésnek.
