BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem veszik vissza a teljes 13. havi nyugdíjat (javított)

Az évente több 10 milliárd forintos nyugdíjkorrekciós programokkal kell az értékvesztésből vagy a "rossz" évben történő nyugdíjazásból adódó igazságtalanságokat ellentételezni - mondta Kórozs Lajos, a szocialisták szakpolitikusa a NAPI Gazdaságnak adott interjújában.

2006. december 13. szerda, 13:10

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

- Sajtóértesülések szerint mégsem nyugodnak bele a nyugdíjtörvény SZDSZ-Fidesz együttműködésben megszavazott módosításába, ami enyhítette a korkedvezményes nyugdíjazás feltételeit. Valóban újratárgyalják az ügyet a koalíciós partnerrel?

- Záros határidőn belül nem lesz ilyen megbeszélés. 

- A szociális tárca számításai szerint a kormány által javasolt jogosultsági korhatár változtatása és a csökkentett nyugdíj 2009-2010-ben mintegy 50 milliárdos megtakarítást jelentett volna, a szabaddemokrata Béki Gabriella szerint ugyanakkor ez jelentős túlbecslés. Az MSZP hogyan számol?

- Középtávon, négy-öt éves távlatban a 140 milliárd forintot is eléri a kormányjavaslat leszavazásával járó kiadásnövekmény. Tekintettel a brüsszeli útmutatás alapján elkészített tavalyi nyugdíjstratégiai jelentésben bemutatott, a nyugdíjrendszer szempontjából kedvezőtlen demográfiai változásokra, elkerülhetetlennek látszik, hogy meginduljon a párbeszéd a rendszer hosszú távú fenntarthatóságáról.

- A kormány eredeti javaslatát amiatt is támadták, hogy szerzett jogokat venne el, azaz alkotmányos aggályokat vethet fel.

- Az Alkotmánybíróság korábban már foglalkozott a kérdéskörrel. Akkor arra az álláspontra jutottak, hogy megfelelő időt kell biztosítani a változásokra való felkészüléshez. Ebből következően a nyugdíjrendszer szabályait nem lehet kőbe vésett törvényeknek tekinteni, olyanoknak, amelyeket később még indokolt esetben sem lehet megváltoztatni.

- A nettósítás és a teljes valorizáció 2008-as bevezetése miatt sokan tartanak attól, hogy aki teheti, már 2007-ben kéri nyugdíjazását, ami ellentétes a kormány arra irányuló szándékával, hogy minél többen minél tovább dolgozzanak.

- A nyugdíjba vonulás előrehozásának gyakorlata már az 1990-es években elkezdődött, elsősorban a munkahely elvesztésétől való félelem miatt. A folyamat következménye többek között a nemzetközi összehasonlításban kiugró méretű, 640 ezres rokkantnyugdíjas csoport. Az új szabályozás ugyanakkor több módon, így többletjogosultságokkal ösztönzi a munkában maradást.

- A már említett nyugdíjszámítási változtatásokkal szemben a másik fő érv, hogy 7-8 százalékkal csökkenti az átlagos induló nyugdíjat, azaz a későbbi nyugdíjasoktól gyakorlatilag visszaveszi a 13. havi nyugdíjat.

- Véleményem szerint ennél jóval kisebb lesz a csökkenés. Az intézkedések mellett az szól, hogy évente több 10 milliárd forintos nyugdíjkorrekciós programokkal kellett az értékvesztésből vagy a "rossz" évben történő nyugdíjazásból adódó igazságtalanságokat ellentételeznünk. Az új számítási rendszerben el tudjuk kerülni ezeket az aránytalanságokat.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet