BUX 139015.19 1,01 %
OTP 44560 1,32 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Van már matricája az M7-esre?

Mától az emelt, 2003-as árakon kaphatóak a sztrádamatricák, amelyeket a kormány múlt heti döntése értelmében már az M7-esen és az M3-as új, Füzesabonytól Polgárig tartó szakaszán autózóknak is meg kell vásárolniuk. Az M7-esre, az M1-esre és az M3-asra érvényes matrica az M5-ösre továbbra sem érvényes, de még az idén bekerülhet a Szeged felé vezető autópálya az állami díjfizetéses rendszerbe - írta a Népszabadság.

2003. január 15. szerda, 08:51

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az állami kezelésű autópályákon használható tavalyi éves vignetták január végéig érvényesek még. Az M7-esen a fizetést elmulasztó autósokra csak a türelmi idő lejártával, február elsejétől szab ki bírságot az autópálya-kezelő társaság.

Az új évre érvényes díjak bevezetése azért késett két hetet, mert a kormány decemberről januárra halasztotta a döntést az áremelésről, valamint az új autópálya-szakaszok díjasításáról. A késés következtében a mától forgalmazott éves matricák – amelyekből az M7-es díjasításával várhatóan jóval több fogy az idén, mint a korábbi években – 13 hónapig, 2004. február 15-ig lesznek érvényesek. Változik a heti- és a havimatricák érvényességi ideje is. A heti autópályadíj befizetését igazoló vignetta a vásárlás napjától számított 10 napon belül, a havi a következő 30 napig használható majd. Az idén a járművek kategóriánkénti besorolása már nem az autók magassága és tengelyszáma, hanem megengedett legnagyobb tömege alapján történik.

Nem változott a matrica megvásárlásának a módja, az értékesítési hálózat viszont kibővült az M7-es mellett lévő töltőállomásokkal, valamint a balatoni sztráda 59. és 97. kilométerénél kiépített két új ügyfélszolgálati irodával. Változatlan a díjfizetés ellenőrzése is. Az állami kezelésű autópályákon továbbra is mobil ellenőrző csoportok kísérleteznek majd a bliccelők kiszűrésével. A múlt év elején, az M1-es és M3-as két-két pontján felszerelt kamerás felügyeleti rendszer a balatoni sztrádán egyelőre nem épül ki, sőt a már meglévő pontokon sem működik. Bár a felvételek felhasználását eddig akadályozó törvény módosítására néhány napja sor került, az üzemeltetési problémák továbbra sem teszik lehetővé, hogy a rendszer élesben is „bevethető” legyen a bliccelők ellen – tudtuk meg az autópálya-kezelő társaságnál.

A ma érvénybe lépő miniszteri rendelet új díjmentes szakaszokat is kijelölt az állami autópályákon. Az M1-esen a mosonmagyaróvári csomópont és a hegyeshalmi határátkelő között, az M7-esen Budapesttől az érdi csomópontig, továbbá a székesfehérvári lehajtók között használhatják ingyen a sztrádákat az autósok. (Az autópályák többnyire ott díjmentesek, ahol egy település két lehajtónál is elérhető, így a közrezárt szakasz a várost elkerülő út funkcióját is betöltheti.)

A matrica az M5-ös, koncesszióban üzemeltetett autópályán továbbra sem használható. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium és a koncessziós társaság között azonban folynak a tárgyalások arról, hogy a déli sztráda még ebben az évben bekerüljön az állami díjfizetéses rendszerbe.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet