A kormány gázárakkal kapcsolatos döntései kompromisszumos megoldások. Az áremelés nem jelent többletterhet. Május közepétől 12 százalékkal felmennek ugyan a lakossági gázárak, ám a kabinet arra utasította a gazdasági tárcát, hogy március 31-ig dolgozzon ki olyan működőképes mechanizmust, amely tehermentesíti a lakosságot az inflációt meghaladó mértékű drágulástól a következő fűtési szezontól kezdve. Mivel május közepétől már amúgy sincs fűtési szezon, és a következőben pedig már működhet az új gáztörvény adta lehetőség, így lényegében nem raktak nagy terhet a lakossági fogyasztókra.
Hatvani György, a gazdasági tárca energetikai ügyekkel foglalkozó helyettes államtitkára szerint a lakosság tehermentesítésére mintegy 40 milliárd forint áll majd rendelkezésre. Ez a Magyarországon kitermelt gáz költségeinek és az import földgáz árának különbözetéből adódna. A jelenlegi elgondolás az, hogy a fogyasztók nem kompenzációt, hanem árkiegészítést kapnának úgy, hogy a szolgáltatók a fogyasztás arányában hívhatnák le a költségvetésből az árkiegészítést. A lakosság számára nem is számláznák ki a szolgáltatók az infláció feletti árnövekményt.
