Szakértők szerint a kapuk Orbán-kormány idején történt elbontása nem az EU-csatlakozás irányába mutató cselekedet volt, az előző kormány ezt elrendelő lépése "az e témában hozott határozatok közül a legelőkészítetlenebb és legátgondolatlanabb" volt, hiszen a létesítmények az elektronikus díjszedési rendszer kiépítésénél is jól jöttek volna.
A kapuk elbontása óta a bliccelők aránya a becslések szerint mintegy 20 százalékra nőtt.
Még így sem biztos azonban, hogy újra kapukkal találkoznak az autósok, hiszen a gazdasági tárca illetékesei a nyáron még arról tájékoztatták a NAPI Gazdaságot, hogy nem készült és nem is készül olyan előterjesztés a szaktárca illetékes államtitkárságán, amelynek alapján visszaállítanák a magyarországi autópályákra a díjszedő kapukat. Akkor még arról volt szó, hogy a használat arányában történő díjfizetést kapuk helyett az autók azonosítását szolgáltó chipkártyával oldanák meg. (Annyi azonban bizonyos, hogy a chipkártyák ellenőrzéséhez is kell valamilyen létesítmény, s ezek akár kapu alakúak is lehetnek.) Csillag István korábban úgy vélekedett, hogy azok a kapuk, amelyek a pályadíj fizetésére szolgáltak, ott lesznek, ahol az országhatárnál nem magyar tulajdonú járművek haladnak át.
