A szocialista parlamenti frakció alakuló ülésén a résztvevők döntése alapján a frakció vezetője Lendvai Ildikó, MSZP-alelnök lett, általános helyettese pedig Katona Béla lett. A frakcióvezető-helyettesi posztokra Göndör István, Gy. Németh Erzsébet, a fővárosi frakció vezetője és Juhász Gábor került. A fiatal vonalat képviselő Varjú László frakcióigazgató lett.
A frakció feladata, hogy a kormányprogram végrehajtásához biztosítsa a kormánytöbbséget, ezért a parlamenti és bizottsági szavazásokról való távolmaradást szigorúan szankcionálják, s lényegében csak kórházi kezelés lehet elfogadható indok. Az is a frakció feladata, hogy folyamatosan tartsák a kapcsolatot a választókkal, egyrészt a kormány támogatása miatt, másrészt az önkormányzati választásokra való felkészülést szem előtt tartva. Kovács László kijelentette: biztos benne, hogy Mádl Ferenc köztársasági elnök május 15-én, a Parlament alakuló ülésén ismét Medgyessy Pétert kéri fel kormányalakításra.
