Az Alkotmánybíróság emellett úgy ítélte meg, hogy a törvény az üzletrész-tulajdonosok egyes csoportjaira és a mezőgazdasági szövetkezetekre nézve hátrányos megkülönböztetést alkalmaz. Az üzletrészek kifizetésére vonatkozó eljárási rend az AB szerint ellentétes a jogállamiság követelményével is. Az Alkotmánybíróság megállapítása szerint alkotmányosan elfogadható cél lehet, hogy az Országgyűlés a szövetkezeti üzletrészek jogintézményének megszüntetéséről döntsön.
Ha a jogalkotó úgy ítéli meg, hogy az 1992-es vagyonnevesítés keretében juttatott üzletrészekkel nem érte el a kívánt társadalom- és gazdaságpolitikai célt, akkor az alkotmánnyal összeegyeztethető különféle eszközökkel befolyásolhatja az üzletrészek megszüntetését - fejtette ki az Alkotmánybíróság.
A MEH közleménye szerint a kormány új üzletrész törvényt készít, mert célul tűzte maga elé, hogy megszünteti a mezőgazdasági szövetkezeti üzletrész külső tulajdonosainak hátrányos megkülönböztetését. Ez a szándék pedig sokak egyetértésével találkozott, hiszen eddig majdnem háromszázezren kérték üzletrészük megváltását a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) hivatalaiban.
