„Minden kolumbiaiért fogok kormányozni” – fogalmazott győzelmi beszédében Abelardo de la Espriella, akit szélsőjobbra sorolnak, és nyíltan Donald Trumppal szimpatizál. Outsidernek azért is számít a jogász de la Espriella, mivel soha nem töltött be közhivatalt és egyetlen nagyobb párt sem áll mögötte.
A magát „Tigrisnek” (El Tigre) nevező politikus megnyerte a kolumbiai elnökválasztás második fordulóját vasárnap, miután a szavazatok 99,99 százalékának összeszámlálása után
bezsebelte a voksok 49,66 százalékát.
Az újdonsült elnök ellenfele a leköszönő baloldali elnök, Gustavo Petro utódjának szánt jelöltje, Iván Cepeda volt, ő a szavazatok 48,70 százalékát kapta.
Jogilag kötelező érvényű eredményt akkor fognak kihirdetni, amint a választási hatóságok áttekintették a szavazólapokat, valamint az esetleges jogi ellenvetéseket. A győztest augusztus 7-én iktatják majd be elnökként négyéves ciklusra.
A Financial Times szerint a nyertes jelölt azt is kijelentette, „nem lesz harmadik utcai választási forduló”. Azt üzente elődjének, Petrónak, hogy
pakolja össze a táskáit, és készüljön fel arra, hogy az ellenzékbe kerül.
Vetélytársa, Cepeda vasárnap este egy beszédében arról beszélt, hogy bár elismeri a gyorsszámlálás eredményét, kampánycsapata a mintegy 33 ezer szavazóurna eredményét vitatja, később sok szabálytalanságot is említett.
Az amerikai elnök támogatólag, de velősen reagált Espirella eredményére: „Nagyot nyert!” – írta Trump vasárnap este a Truth Socialon. A befutó elnökjelölt egyébként az argentin Javier Milei politikáját is mintának tekinti.
Tervezett intézkedései közt szerepel, hogy visszavonja a Petro új szénhidrogén- és bányászati szerződésekre vonatkozó moratóriumát, valamint helyre kívánja állítani az ország gyesült Államokkal fennálló kapcsolatait, miután az feszültté vált Petro alatt.
„Felelős költségvetési gazdálkodást és a gazdasági növekedés iránti erős elkötelezettséget javaslunk” – mondta José Manuel Restrepo, korábbi pénzügyminiszter és alelnökjelölt a vasárnapi szavazás előtt, az állami kiadások jelentős megvágását szorgalmazva.
De la Espriellának nem lesz azért könnyű dolga, a törvényhozásban abszolút többség híján megállapodásokat kell kötnie az ország jobboldali és centrista mozgalmainak politikusaival.
a hevesen küzdő korábbi büntetőjogász konkrétan megabörtönök építését ígérte az esőerdőkben a növekvő bűnözési ráta elleni küzdelem érdekében.
A győzelmet arató jelölt, miközben a közbiztonságot is megerősítené, ígéretet tett arra, hogy beveti a katonaságot a gerillák és a kábítószer-kereskedők elleni harcba.
