Európa nagy része már hétfőn arra készült, hogy a már amúgy is heves hőhullám a következő napokban még tovább erősödik, és egyes országok különleges intézkedéseket hoztak a hatások enyhítésére – írta az Euraktiv.
Belgiumban minden idők legmagasabb hőmérséklete várható ezen a héten, Franciaországban a hétvégén több hőséghez kapcsolódó halálesetet regisztráltak.
Az ország 96 szárazföldi megyéjéből 49-ben volt érvényben vörös riasztás, szemben a hétvégén kiadott 35-tel. A hatóságok hétfőn 845 iskola bezárását jelentették be, további 1800 iskolában pedig a diákok a szokásosnál korábban távozhatnak.
Vasárnap több város is lemondta az éves zenei fesztivált, a kormány pedig egészségügyi és közrendi okokból betiltotta az alkoholfogyasztást a nyilvános helyeken azokban a megyékben, ahol már korábban is érvényben volt a vörös riasztás.
Franciaország egyes részein 40 fok feletti hőmérsékletet mértek – ami rendkívüli júniusban.
A délnyugat-Gironde régióban a helyi tisztviselők szerint három, 80 és 95 év közötti ember halálát részben a heves hőség okozta.
Francia előrejelzők szerint a jelenlegi hőhullám végül olyan súlyos lehet, mint a 2003 augusztusi, amely közel 15 000 ember életét követelte Franciaországban.
Franciaország és Belgium is bejelentette vasúti szolgáltatásainak csökkentését: Franciaországban főként a Párizsban és környékén található ingázóvonalakat érinti ez.
A belga nemzeti vasúttársaság, az SNCB bejelentette, hogy néhány csúcsforgalmi vonatot töröltek, hogy csökkentsék a sínek eltörésének kockázatát.
A belgiumi hőmérséklet várhatóan a „valaha feljegyzett legmelegebb” lesz a következő héten
– figyelmeztetett David Dehenauw, az IRM meteorológiai intézet előrejelzési vezetője.
Mathieu Lefevre, Franciaország ökológiai minisztere azt mondta, hogy ez a hőhullám „különösen intenzív és különösen korai” volt. Májusban több európai ország is rekordhőmérsékletet jelentett az évnek ebben az időszakában.
Akshay Deoras, az angliai Readingi Egyetem Nemzeti Légkörtudományi Központjának vezető kutatója szerint egyértelmű, mi áll a hőrekordok sorozata mögött.
„Az ember okozta klímaváltozás adta meg az ugródeszkát ehhez az eseményhez, extra hővel terhelve a légkört, és sokkal intenzívebbé téve a szélsőséges hőmérsékleteket, mint amilyenek a múltban lehettek volna” – mondta.
A spanyol Aemet meteorológiai szolgálat vasárnap „rendkívül magas” hőmérsékletre figyelmeztetett az évszakra, éjjel-nappal, szerdáig.
Az előrejelzések szerint egyes területeken a hőmérséklet elérheti a 44 Celsius-fokot. „Csütörtökön csökkenni fog a hőmérséklet, de a hőség intenzív marad” – tette hozzá.
Vasárnap a madridi hatóságok lemondták a Spanyolország Szaúd-Arábia elleni világbajnoki győzelmének nyilvános vetítését egy óriáskivetítőn a rendkívüli hőség miatt.
Nagy-Britanniában Liz Bentley, a Királyi Meteorológiai Társaság vezérigazgatója azt jósolta, hogy a júniusi hőségrekordok „megdőlnek” – ahogyan az már májusban is történt.
„A következő hét példátlan hőhullámot hoz, a hőmérséklet valószínűleg eléri a 38-39 Celsius-fokot” – jósolta. „A jelenlegi júniusi rekord 35,6 Celsius-fok.”
„Ez két egymást követő hónaphoz, májushoz és júniushoz fog vezetni, amelyekben az Egyesült Királyság hőmérsékleti rekordjai jóval több mint 2 Celsius-fokkal megdőlnek” – tette hozzá.
