BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb csavar a Mol-NIS-Gazprom történetben

A szerb elnök már arra az esetre készül, hogy a NIS és a Mol közti tárgyalások nem vezetnek eredményre.

2026. január 8. csütörtök, 09:40

Fotó: Reuters / Marko Djurica
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szerbia a következő időszakban arra törekszik, hogy legalább további öt százalékos részesedést vásároljon a Szerbiai Kőolajipari Vállalatban (NIS), amivel az állam tulajdonrésze 34 százalékra emelkedne – jelentette ki Aleksandar Vučić.

Az államfő szerint ez lehetővé tenné, hogy Szerbia érdemi betekintést nyerjen a vállalat pénzügyeibe és működésébe, valamint nagyobb befolyással bírjon a stratégiai döntésekre. Vučić elmondta: amennyiben a NIS és a Mol közötti tárgyalások a többségi orosz tulajdonrész kivásárlásáról nem vezetnek eredményre, Szerbia január 15-től saját ajánlattal lép piacra, írta a 021.rs portál.

Jelenleg a szerb állam valamivel kevesebb mint 29 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik a NIS-ben, míg az orosz fél 56 százalékos részesedést birtokol, a fennmaradó hányad kisebb részvényesek kezében van. A Mol képviselői hétfőn érkeztek Szerbiába, és megkezdték a vállalat működésének részletes átvilágítását, amelynek keretében a NIS kulcsfontosságú létesítményeit is felkeresik. Az ilyen jellegű teljes körű üzleti monitoring bevett gyakorlat a nemzetközi olajipari felvásárlások során.

Az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma december 31-én külön engedéllyel ideiglenesen ismét lehetővé tette a NIS számára a finomító működtetését, de csak január 23-ig. Vučić korábban többször hangsúlyozta: Szerbia nem kíván erőszakos eszközökkel tulajdonrészt szerezni az orosz féltől, hanem piaci alapon, a lehető legmagasabb árat kínálva kívánja rendezni a tulajdonosi viszonyokat a stratégiai jelentőségű vállalatban.

Sárosi Viktor
Sárosi Viktor
A főiskola elvégzése után rögtön újságíróként kezdtem dolgozni, már akkor is hiány volt a gazdasági területen mozgó kollégákból, ezért én is ilyen témákkal kezdtem foglalkozni. A szakterület szép lassan a tőzsde és tágabb értelemben vett pénz- és tőkepiac lett, amit ettől függetlenül is követek, mivel magánbefektetőnek is tartom magam, a portfóliómat aktívan kezelem. A Népszava gazdasági rovata után a 2000-es évek elején az Index tőzsde és gazdaság rovatai következtek, innen pedig kitérő a reklámügynökségek, nyomdai produkciós cégek felé. Majd ismét tőzsdei újságírás, 2017-től a nyomtatott, később az online Világgazdaságnál, most pedig az Economxnél. Szakterületek: magyar tőzsdei cégek, állampapírok, forintárfolyam, befektetési alapok.

Ez is érdekelhet