BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyre többen kerülnek pszichiátriai kezelés alá politikai nézeteik miatt

A legfiatalabb politikai másként gondolkodó egy 18 éves fiú volt, aki háború ellenes tüntetést akart szervezni.

2025. február 20. csütörtök, 16:05

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Oroszországban több tucat másként gondolkodót tartanak fogva pszichiátriai betegként. Ügyvédek és emberi jogi csoportok szerint

politikai nézeteik miatt küldenek pszichiátriai kényszerkezelésekre embereket, és ez a tendencia az ukrajnai háború kezdete óta felgyorsult

– írja a Reuters.

A portál arról számol be, hogy ez a gyakorlat a Szovjetunióban széles körben használt, „büntető pszichiátriaként” ismert kontrollmódszer visszhangját hordozza magában, még akkor is, ha a jelenlegi mérték messze elmarad az 1960-as évek végétől az 1980-as évek elejéig tapasztalt mértéktől.

Robert van Voren, holland professzor és emberi jogi aktivista, aki évtizedeken át tanulmányozta a pszichiátriai visszaéléseket Oroszországban, elmondta, hogy

2022 óta – amikor megkezdődött Ukrajna teljes körű inváziója – évente körülbelül 23 ilyen esetet dokumentált, szemben a 2015 és 2021 között regisztrált 5 körüli éves átlaggal.

Az orosz Igazságügyi Minisztérium és a Kreml nem válaszolt a pszichiátria állítólagos politikai célú felhasználásával kapcsolatos megjegyzésekre. A Kreml azt állítja, hogy nem foglalkozik a büntető igazságszolgáltatási rendszeren átmenő egyedi esetekkel, mivel ezek a bíróságok hatáskörébe tartoznak.

Még a szovjet érában több ezer másként gondolkodót küldtek kórházba, abból a felvetésből kiindulva, hogy „a kommunista állammal csak egy elmebeteg fog szembeszállni”.

Bár a mostani számok jóval a szovjet korszakban tapasztaltak alatt van, a tendencia mégis nagyon zavaró – közölte Voren. Az meg pláne, hogy megugrott a másként gondolkodók állampolgári feljelentéseinek száma is.

A Memorial orosz jogvédő szervezet 48 olyan személyt azonosított, akik politikai indíttatású ügyek miatt részesülnek ilyen kezelésben.

Közülük 46 fekvőbeteg, 2 pedig járóbeteg-ellátást kap börtönben.

A leggyakoribb vádak ellenük a háború kritikájával kapcsolatosak. A jogvédő szervezet közölte, hogy a kezelés alatt álló emberek közül 13 személy ellen nem sokkal az orosz invázió után elfogadott cenzúratörvények alapján indítottak eljárást.

A Memorial szerint a háborús tiltakozások miatt pszichiátriai kötelező kezelés alatt álló legfiatalabb személy múlt héten töltötte be a 20. életévét a kórházban. 2023-ban tinédzserként indult ellene vizsgálat, mert engedélyt kért egy háborúellenes tüntetés megszervezésére, a bíróság pedig tavaly februárban elrendelte a kórházi kezelését.

A Reuters azt írja, az invázió kezdete óta több mint 20 ezer embert tartóztattak le háborúellenes álláspont kifejezése miatt, ebből mintegy 1155 személy ellen emeltek vádat.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet