BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fontos adat érkezett az euróövezetből

Hosszú idő után pörgött fel újra az építőipar teljesítménye az uniós országokban, hazánkban viszont még mindig padlón van az iparág.

2025. január 20. hétfő, 14:55

Fotó: Getty Images / Thierry Monasse
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Novemberben az euróövezetben és az Európai Unióban egyaránt nőtt az építőipari termelés – derült ki az unió statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn közzétett adataiból.

Közlésük szerint éves szinten az eurózóna építőipari termelése 1,4 százalékkal nőtt novemberben, miután októberben stagnálást regisztráltak. 

Tavaly január óta a novemberi volt az első olyan hónap, amikor az euróövezet építőipari termelése megugrott éves összevetésben.

Havi összehasonlításban az euróövezetben szezonális kiigazítással 1,2 százalékkal emelkedett az építőipar teljesítménye novemberben az októberi 0,8 százalékos bővülést követően.

Az Európai Unióban havi szinten 1,3 százalékkal szaladt meg az építőipari termelés novemberben, miután egy hónappal korábban 0,6 százalékos emelkedést jegyeztek fel.

Az egy évvel korábbihoz képest az EU építőipari teljesítménye 0,9 százalékkal szökött feljebb az októberi 1,0 százalékos zsugorodást követően.

Még mindig padlón a magyar építőipar

A KSH gyorsjelentéséből néhány napja derült ki, hogy az egy évvel korábbihoz viszonyítva 1,7, az előző hónaphoz képest 2,0 százalékkal mérséklődött a magyarországi építőipari termelés volumene. Közben azért biztató részletek is láthatók a képletben.

A héten rántja le a leplet a KSH a 2024-re vonatkozó bérek tavaly novemberi statisztikájáról. Ugyanakkor derül fény az államháztartás tavalyi alakulásának részletes adataira, ezenkívül a foglalkoztatottság és munkanélküliség múlt havi adatait is megismerhetjük az elkövetkezendő napokban. Mindeközben makrogazdaságilag némileg mozgalmas héten vagyunk túl. Heti összefoglalónk.
Sándor Zoltán
Sándor Zoltán
Gyerekkorától kezdve szeret írni, miközben a számok világa sem áll tőle távol. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem történelem alapszakán szerzett diplomát, majd a mesterszakot mint okleveles politológus szintén az ELTE-n végezte. Tanulmányait követően, mivel vonzotta a politikai újságírás, az online médiában helyezkedett el, 2021 februárjában az Alfahír munkatársaként kezdte szakmai pályafutását, 2024 novembere óta pedig az Economx szerkesztőségében dolgozik a gazdasági, üzleti és pénzügyi profilú lap munkatársaként. Hangsúlyosan közélettel foglalkozó újságíróként tevékenykedik, munkája során törekszik az alaposságra, a precizitásra és az adatközpontúságra, a kül- és belpolitika világán túl kiemelten a választások, a gazdaság, a demográfia, az energetika, a kultúra és a történelem különféle témáiban egyaránt ír, miközben a technológia bizonyos vetületei, a mesterséges intelligencia sem áll tőle távol.

Ez is érdekelhet