BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Boldogulj évet! Egekben a gázár, drágul a tankolás

Több mint egy éve nem járt 50 euró felett a földgáz jegyzése, most azonban visszatértek a rég nem látott árak. Dráma nincs, de nem tett jót az európai piacnak, hogy Ukrajnán keresztül szerdától egy darab molekula sem érkezik.

2025. január 2. csütörtök, 12:23

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Több mint egyéves rekordra emelkedett a földgáz ára a holland energiatőzsdén. Utoljára 2023 novemberében járt 50 euró felett a megawattóránkénti jegyzésár, az egy hónapos szállításra szóló kontraktus árfolyama azonban ismét ezekre a szintekre tért vissza. Az emelkedéshez hozzájárult, hogy január 1-jén a Gazprom bejelentette, leállította az Ukrajnán át Európába irányuló exportot, mert a tranzitszerződések kifutottak és azokat nem újították meg a háborúban álló felek. A tőzsdei gázár tavaly februárban volt mélyponton, amikor 30 euró alá bukott a jegyzés, azóta lassú, trendszerű emelkedés jellemző.

A földgáz árváltozása a holland energiatőzsdén (euró/mWh). Forrás: Ice.com

Gyorsan apadnak a készletek

Mivel az orosz beszállítások teljesen leálltak Ukrajnán keresztül, az árakat a tőzsdén most az mozgathatja, milyen gyorsan kezdenek apadni az európai tárolók. Az előjelek nem a legjobbak, a betározott mennyiség 2021 óta nem csökkent ilyen nagy sebességgel, bár a mostani helyzet egybeesik azzal, hogy a kontinens számos országában fagypont alá esett az éjszakai átlaghőmérséklet. De az európai tárolók átlagos töltöttsége még így is 75 százalékos.

Becslések szerint az ukrajnai tranzit kiesése 6 milliárd dolláros éves bevételkiesést jelent Oroszországnak.

Az Erste csütörtöki elemzése kitért rá, hogy az orosz gáz jelenleg az EU importjának mindössze 15 százalékát teszi ki, aminek egyharmada érkezett Ukrajna felől. Az EU szerint így a hatás minimális lesz, a hiányzó mennyiség alternatív útvonalakon keresztül, például tengeri úton szerezhető be.

A Bloomberg összeállítása szerint kizárt, hogy Európa kifogyjon a földgázból ezen a télen, a felkészülés a következő fűtési szezonra azonban drágább lehet, mivel a nyári szállításra szóló határidős árak magasabbá váltak a 2025-2026 téli időszakénál, vagyis drága lesz a készletek feltöltése. 

LNG van, de tengerpart nélkül drága

Arról különben nincs szó, hogy egyáltalán ne jönne orosz gáz Európába, Törökországon (TurkStream) keresztül lehet vásárolni, így szerez földgázt például Magyarország. De azzal, hogy a vezetékes szállítás megszűnt Ukrajnán keresztül, Európa még több cseppfolyósított földgázra (LNG) szorul, akár Oroszországból. A háborúban álló ország egyébként tavaly Európa második számú LNG beszállítója volt, az Egyesült Államok után. A tengerparttal nem rendelkező Közép-Európai országok számára azonban az LNG nagyon drága alternatíva a szállítás, az újragázosítás és annak továbbszállítása miatt.  

Foghatják a fejüket a hazai autósok
A földgázzal párhuzamosan az olajárak is emelkednek, az irányadó Brent hordónkénti ára 75 dollár fölé került csütörtökön, ami utoljára november végén fordult elő. Az emelkedést az is támogatja, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök az újévi beszédében azt mondta, több gazdaságélénkítő intézkedéssel készülnek 2025-re. Mindez nem sok jót jelent a hazai autósoknak, január 2-án a gázolaj jegyzésára a mediterrán tőzsdén 700 dollár/tonna közelébe emelkedett. Ráadásul a hazai üzemanyag-importőröknek forintban ez még többe kerül: a dollár-forint keresztárfolyam csütörtökön 397 körül mozgott. Itthon ráadásul szerdától emelkedett a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának a jövedéki adója is, ami önmagában 6,25 és 5,86 forintos literenkénti drágulást jelent, az áfa-val együtt 8 és 7,4 forintot.  
Sárosi Viktor
Sárosi Viktor
A főiskola elvégzése után rögtön újságíróként kezdtem dolgozni, már akkor is hiány volt a gazdasági területen mozgó kollégákból, ezért én is ilyen témákkal kezdtem foglalkozni. A szakterület szép lassan a tőzsde és tágabb értelemben vett pénz- és tőkepiac lett, amit ettől függetlenül is követek, mivel magánbefektetőnek is tartom magam, a portfóliómat aktívan kezelem. A Népszava gazdasági rovata után a 2000-es évek elején az Index tőzsde és gazdaság rovatai következtek, innen pedig kitérő a reklámügynökségek, nyomdai produkciós cégek felé. Majd ismét tőzsdei újságírás, 2017-től a nyomtatott, később az online Világgazdaságnál, most pedig az Economxnél. Szakterületek: magyar tőzsdei cégek, állampapírok, forintárfolyam, befektetési alapok.

Ez is érdekelhet