BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Alig szülnek Oroszországban, ezért odapirítanak a „dekadens Nyugatnak”

A kormány a lépéstől azt reméli, hogy ezzel fellendül a születésszám az országban.

2024. november 13. szerda, 21:36

Fotó: Getty Images / Ayhan Altun
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Kreml alsóháza egyhangúlag megszavazta a hatóságok által károsnak tartott, a gyermekmentes életmódot népszerűsítő propaganda betiltását.

A szeptember adatok alapján 25 éve a legalacsonyabb szintre süllyedt a születések száma Oroszországban, miközben a halálozásoké emelkedik. Az orosz parlament a helyzetet katasztrofálisnak nevezte, a most elfogadott törvénytől pedig azt reméli, hogy ismét többen fognak gyermeket vállalni.

A Reuters tudósítása szerint Vlagyimir Putyin elnök a hagyományos értékek bástyájaként jellemezte Oroszországot, amely szerinte „egzisztenciális harcban áll a dekadens Nyugattal”. Az államfő arra bíztatta a nőket, hogy legalább három gyermeket vállaljanak, mivel ez segít biztosítani a nemzet jövőjét.

Az elfogadott jogszabály szerint az a magánszemély, aki gyermekmentes propagandát hirdet, akár 400 ezer rubelig, átszámolva több mint másfélmillió forintig terjedő bírsággal is sújtható.

A tisztviselőknek és a jogi személyeknek még ennél is nagyobb büntetést kell fizetniük, ha propagandán kapják őket.

A CIA World Factbook becslései szerint Oroszország 2023-ban a 40 legalacsonyabb születési rátával rendelkező ország között volt, ezer lakosra vetítve körülbelül 9,22, ami némileg megelőzi Németországot (9,02), de elmarad Kínától (9,7) és az Egyesült Államoktól (12,21).

Tragikus számok: sokkolóan kevés gyermek születik Európában
Először fordult elő 1960 óta, hogy 4 millió alá csökkent az élve születések száma Európában, ami egyúttal a világ egyik legalacsonyabb termékenységi rátája.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet