BUX 138843.55 0,89 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Putyin 150 ezer embert rendelt az orosz hadseregbe

Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön elrendelte, hogy az orosz hadsereg létszámát 137 ezerrel, összesen 1,15 millió főre növeljék. Nemzetközi szakértők becslései több mint 50 ezer katonát veszítettek az oroszok a fél éve tartó ukrajnai háborúban.

2022. augusztus 25. csütörtök, 17:09

Fotó: AFP/Pool / Kirill Kudryavtsev
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Vlagyimir Putyin elnök elrendelte, hogy január 1-től kezdjen toborzásba az orosz hadsereg, hogy 2 millió fő növeljék a létszámot, de ebből csak 1,15 millió fő lesz katona. Az nem világos, hogy több sorköteles katonát akarnak az állományba, vagy hivatásosokat keresnek.

A Kreml közölte, hogy csak önkéntes szerződéses katonák vesznek részt az általa "különleges katonai műveletnek" nevezett ukrajnai akcióban, visszautasítva azokat az állításokat, amelyek szerint széles körű mozgósítást fontolgatna. Az orosz média és nem kormányzati szervezetek szerint az orosz hatóságok úgy igyekeztek növelni az ukrajnai katonai akcióban részt vevő csapatok létszámát, hogy több önkéntest toboroztak, katonai magánvállalkozókat vontak be, sőt egyes foglyoknak amnesztiát ajánlottak katonai szolgálatért cserébe – írja az AP News.

Kell az utánpótlás az ukrajnai veszteségek miatt

Oroszországban minden 18-27 év közötti orosz férfinak egy évet kell a hadseregben szolgálnia, de sokan egészségügyi okokból vagy az egyetemi hallgatóknak adott halasztás miatt elkerülik a sorozást. Moszkvában és más nagyvárosokban különösen nagy a sorozást elkerülő férfiak aránya. Az orosz hadsereg évente kétszer, április 1-jén és október 1-jén indítja el a sorköteleseket. Putyin a legutóbbi tavaszi behívó során 134 500, tavaly ősszel pedig 127 500 sorköteles bevonulását rendelte el.

Az elmúlt években a Kreml hangsúlyt fektetett az önkéntes szerződéses katonák arányának növelésére, mivel a hadsereg modernizálására és a felkészültségének javítására törekedett. Mielőtt a Kreml február 24-én csapatokat küldött Ukrajnába, az orosz hadseregnek több mint 400 ezer szerződéses katonája volt, köztük mintegy 147 ezer a szárazföldi erőknél. A sorkatonák számát körülbelül 270 000-re becsülték, a többit a tisztek és altisztek tették ki.

Katonai megfigyelők megjegyezték, hogy ha az ukrajnai hadjárat elhúzódik, ezek a számok egyértelműen elégtelenné válhatnak az ukrajnai hadműveletek fenntartásához, amely célul tűzte ki az egymilliós hadsereg kialakítását. Oroszország a megfigyelők – és a kijevi jelentések szerint – már több mint 50 ezer katonát veszített a háború első féléve alatt.

Szabó Dániel
Szabó Dániel

Ez is érdekelhet