BUX 138985.79 0,99 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem kímélik az oroszok Romániát sem

Románia is rekordösszeget volt kénytelen fizetni az orosz exportőrnek a gázért márciusban, az elmúlt év közepe óta kisebb visszaesésekkel folyamatosan növekvő árak miatt, bár ott az import csak a szükséglet harmadát fedezi.

2022. május 26. csütörtök, 18:04

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Korábban soha nem fizetett olyan magas árat Románia az orosz gázért, mint idén márciusban - adta hírül a Maszol. Az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) adatai szerint 2022 januárjában átlagban 730 dollárt fizettek 1000 köbméter gázért. Februárban némileg csökkent az ár, 718 dollárra. Márciusban aztán megfordult a trend, 797 dolláros áron érkezett az orosz a földgáz.

Egy évvel korábban szinte csak negyedannyiba, 204 dollárba került az orosz gáz. 2021 folyamán júniusban volt a legolcsóbb az energiahordozó, mindössze 167 dollárba került 1000 köbméter, és júliusban is csak 169 dollárba. Az ár augusztusban kezdett emelkedni, októberben már 604 dollárnál járt, az év két utolsó hónapjában azonban olcsóbb lett.

Az év első három hónapjában az importból származó gáz a romániai fogyasztás nagyjából 30 százalékát fedezte. Szinte biztos, hogy idén még többe fog kerülni az éves gázimport, mint tavaly, amikor az értéke meghaladta az egymilliárd dollárt. Ez közel triplája volt a 2020-as értéknek.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet