BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb nagy adóbotrány érik

Több mint 55 milliárd eurót csatornáztak magukhoz Európában nemzeti államkincstárakból egyes bankok – írta a Euronews-ra hivatkozva az Index.

2018. október 20. szombat, 07:20

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az ügyet 12 ország oknyomozó újságírói derítették ki a Correctiv nevű közös projektjükben, amelyben több európai sajtótermék hónapokon át dolgozott együtt - írta az euronew.com. Becsléseik szerint 55 milliárd euróval rövidíthették meg a bankok az érintett országok költségvetését.

Christoph Spengel, a mannheimi egyetem adószakértője szerint az európai történelem legnagyobb "adórablásáról" lehet szó. A módszer a "cum-ex"-nek nevezett az anonim ügyfélkereskedéshez kapcsolódik: ez lehetőséget ad az ügyfélazonosság elrejtésére, az ügyfelek pedig hamis, dupla vagy többszörös adó-visszatérítést is igénybe vehetnek. A másik - legális, ám sokak szerint tisztességtelen - adóelkerülési gyakorlat az úgynevezett cum-cum ügylet, amellyel a bankok azt trükközik ki, hogy a külföldi befektetőknek ne kelljen az osztalékuk után adót fizetniük az adott országban - olvasható az Index cikkében.

A hírek szerint érintett lehet a Deutsche Bank, a Banco Sandander, a Commerzbank, a Hypovereinsbank, német tartományi bankok, a Warburg Bank, a Barclay, a BNP Parbias, a JP Morgan, a Bank of America Meryll Lynch, a Morgan Stanley és a UBS.

A kép forrása: Shutterstock

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet