BUX 138829.73 0,87 %
OTP 44600 1,41 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Átvették a magyar ötletet az észtek

Az Orbán-kormány egyik nevezetes vívmányához, a népegészségügyi termékadóhoz (neta) hasonló közterhet vezet be az észt kormány. A cukros üdítők vásárlóinak mélyebben kell majd a zsebükbe nyúlniuk.

2017. június 23. péntek, 17:32

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Észtország megadóztatja az édes üdítőket, mert ártalmasaknak tartja azokat az egészségre. Mivel az egészség helyreállítása költséges, aki ilyen italokat gyárt és vásárol, az nyúljon mélyen a zsebébe - érvel a tallinni kormány a Rzeczpospolita cikke szerint.

Az észt parlament megszavazta az adót, amely minden olyan a cukrot és bármely más édesítőszert tartalmazó üdítőre vonatkozik, amely 100 milliliterenként több mint öt grammot tartalmaz.

Amennyiben az édességtartalom 5-8 gramm között van, az adó 10 eurócent literenként, ha nyolc grammnál több, akkor literenként 30 centet kell átutalni a költségvetésnek. A édesítőszereket tartalmazó üdítők adója literenként 10 cent.

Az új közterhet hosszú átmenettel vezetik be: 2018. januárjától csak egy tétel lesz, 30 cent a deciliterenként 10 gramm cukornál többet tartalmazó italokra, 2019. január 1-től a küszöb lemegy kilenc grammra, majd egy évvel később nyolc grammra.

Felmentést kérhetnek azok a termelők, amelyek természetes szörpöket, joghurtokat és tejitalokat gyártanak, illetve mentesülnek az adó alól azok a termékek, amelyek édesített joghurt-összetevővel készülnek.

Az észt pénzügyminisztérium már jövőre 15 millió euró bevételre számít az új adóból, az összeg évről évre egy-egy millióval nőhet. A szakemberek azon tanakodnak, hogy az új adó miatt az érintett termékek ára az egekbe szökik-e.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet